Ubranie trudnopalne dla strażaka to bardzo złożony produkt i duże wyzwanie dla konstruktorów. Celem tego wyzwania jest ochrona ciała człowieka przed środowiskiem zewnętrznym, które często jest bardzo agresywne.

Strażacy podczas pełnienia swojej służby narażają życie, aby nieść pomoc innym. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych korzystają ze specjalnego wyposażenia, które jest określone odpowiednimi normami. Ma to zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i zarazem poczucie wygody. Dlatego niewątpliwie bardzo ważne są dla nich ubrania specjalne, które mają na sobie podczas walki z żywiołem jakim jest ogień. Ubrania te powinny być uszyte z odpowiednich materiałów, aby zapewnić maksymalną ochronę. Aby tak się stało potrzebna jest wiedza osoby, która projektuje tego typu odzież. Dobór komponentów powinien być na możliwie najwyższym poziomie, aby stanowić barierę przed warunkami zewnętrznym i przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa.

Rodzaje ubrań dla strażaków

Istnieje kilka rodzajów ubrań dla strażaków, podział ten wynika w zależności od rodzaju i poziomu ryzyka, celem zapewnienia odpowiedniej ochrony:

  • odzież koszarowa
  • odzież ratowniczo gaśnicza
  • odzież ochrony chemicznej
  • odzież chroniąca przed promieniowaniem
  • oraz inne typy dla płetwonurków, ratowników itp.

Wszystkie rodzaje odzieży ochronnej są bardzo ważne. Skupmy się jednak na odzieży, ubraniu chroniącym przed wysoką temperaturą. Obecne przepisy nie pozwalają na uchybienia, niemniej jednak trzeba dokonywać najlepszych wyborów z materiałów które są dostępne, celem podnoszenia bezpieczeństwa. Oczywiście odzież ta musi spełniać odpowiednie parametry według obowiązujących norm, jednak niemniej ważne jest, aby oprócz tego była wygodna i komfortowa. Podczas akcji gaśniczych potrzebna jest siła i duża sprawność fizyczna. Przy intensywnym ruchu cała powierzchnia ludzkiego ciała wydziela pot, który z biegiem czasu może przyczynić się do tego, że ubrania pod kurtką stają się wilgotne i cięższe. Jednym z komponentów, który zapewnia odprowadzanie pary wodnej jest taśma odblaskowa segmentowa.

Odpowiednio zaprojektowane odstępy pomiędzy segmentami zapewniają odprowadzenie pary, która powstaje podczas wysiłku fizycznego jak również zapewnia widoczność zgodnie z obowiązującą normą PN-EN ISO 20471 i w połączeniu z odpowiednim materiałem wierzchnim odzieży stanowi poczucie komfortu dla użytkownika. Jest to materiał odblaskowy, który wytrzymały jest na czynniki termiczne (w tym rozprzestrzenianie płomienia). Taśma ta może być stosowana w odzieży ochronnej o najwyższych wymaganiach przed czynnikami gorącymi i płomieniem zgodnie z wymaganiami normy PN- EN 469. Jak również odzież ochronna dla strażaków. Taśma ma też niewątpliwie walory estetyczne.

Certyfikat typu WE

Ubrania używane przez strażaków zakwalifikowane są do III kategorii ochrony indywidualnej, czyli podlegają ocenie w akredytowanych instytucjach. Efektem tej oceny jest wydanie certyfikatu typu, WE który potwierdza zgodność z wymaganiami dyrektywy – 89/686/EWG oraz PN-EN 469 – która jest jedną z ważniejszych dokumentów zawierających podstawowe wymagania dotyczące ubrań ochronnych dla strażaków. Odzież strażaka powinna spełniać również szereg wymagań dotyczących widzialności na odpowiednim poziomie w skrajnie trudnych warunkach.

Poczucie komfortu cieplnego

Dlatego zastosowanie odpowiedniego materiału odblaskowego jest bardzo ważne i oprócz określonych norm powinien mieć wpływ na takie kryteria jak – poczucie komfortu cieplnego, czyli paro-przepuszczalność oraz odpowiednia jakość pod kątem uszkodzeń mechanicznych, której ciężko uniknąć podczas akcji gaszenia pożaru. Mając na uwadze powyższe cechy jakie odzież ta powinna spełniać, trzeba zauważyć, iż materiał odblaskowy stosowany na odzieży dla strażaków zajmuje sporo powierzchni w stosunku do całej powierzchni ubrania, więc należy zwrócić uwagę również na to, aby nie krępował ruchów strażaka i umożliwiał mu wykonywanie określonych działań.

Zastosowanie taśmy segmentowanej trudnopalnej zapewnia stosowanie się do najwyższych standardów. Materiał ten posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia oraz spełnia wymagania w zakresie nie tylko materiału trudnopalnego, ale również podwyższonej widoczności, dzięki czemu może być aplikowana na odzież tego typu w takich samych ilościach powierzchniowych jak w formie ciągłej. Materiał ten powstał z myślą o strażakach, by zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo oraz dobrej widoczności w warunkach słabego oświetlenia oraz ciemności. Taśma jest bardziej elastyczna i wygodna i już cieszy się zaufaniem środowiska strażaków w większości krajów europejskich, gdzie takie rozwiązania są stosowane.

Piotr Głowski, doradca ds. Kluczowych Klientów


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij