Problem hałasu i ubytków słuchu znany jest od lat i mimo to wciąż jest jednym z najistotniejszych problemów w środowisku pracy.

Zgodnie z danymi GUS ponad połowa narażonych na czynniki szkodliwe w środowisku pracy jest narażonych właśnie na hałas. Niestety wciąż rośnie liczba osób dotkniętych ubytkami słuchu spowodowanymi hałasem lub szumami usznymi. Problem ten związany jest ze szkodliwym narażeniem na hałas w miejscu pracy, a także poza nią. Pozytywnymi trendami są coraz wyższa świadomość znaczenia ochrony słuchu przez cały okres życia oraz coraz niższa akceptacja nieergonomicznych rozwiązań w zakresie ochrony słuchu. Pracownicy mają także coraz wyższe i bardziej sprecyzowane wymagania odnośnie do ochronników słuchu i poszukują rozwiązań coraz lepiej dopasowanych do wykonywanych zadań i środowiska pracy. W ten trend świetnie wpisują się najnowsze wkładki przeciwhałasowe 3M™ E-A-R™ Flexible Fit HA.

Wkładki przeciwhałasowe 3M™ E-A-R™ Flexible Fit HA są przeznaczone do umieszczania w przewodzie słuchowym w celu ograniczania narażenia na szkodliwy poziom hałasu i głośne dźwięki. Jeśli są odpowiednio użytkowane mogą być stosowane do ochrony w środowiskach o wysokim poziomie hałasu, zapewniając skuteczne zabezpieczenie we wszystkich testowanych częstotliwościach. Stożkowy kształt końcówki wkładki przeciwhałasowej wraz z miękką i komfortową pianką zapewniają dokładne i wygodne dopasowanie, które pomaga zmniejszyć narażenie na niebezpieczny poziom hałasu. Wkładka przeciwhałasowa oferowana jest w jednym uniwersalnym rozmiarze i może być stosowana przez użytkowników o różnych rozmiarach przewodu słuchowego (7 – 12 mm). Miękka, piankowa końcówka i elastyczny pokryty pianką trzpień wkładki umożliwiają łatwe wkładanie do kanału słuchowego jedną ręką lub dwoma rękami. Jest to pierwsza na świecie wkładka dla której dostępne są dane dotyczące tłumienia hałasu dla metody wkładania obiema rękoma (SNR 35 dB) i jedną ręką (SNR 30 dB) – pełne dane tłumienia akustycznego umieszczone są w tabeli. Wyniki tłumienia i sposób zakładania zostały w pełni zaakceptowane przez jednostkę notyfikowaną.

W przypadku wkładki przeciwhałasowej 3M™ E-A-R™ Flexible Fit HA zakładanie jest wygodniejsze i bardziej higieniczne. Jest to idealne rozwiązanie dla pracowników wykonujących pracę, która powoduje zabrudzenie rąk lub używających rękawic. Twardy, a zarazem elastyczny trzpień oraz pianka niewymagająca rolowania sprawiają, że wkładki przeciwhałasowe można łatwo wkładać i wyjmować, nawet w trakcie noszenia rękawic. Brak konieczności rolowania wkładki sprawia, że końcówka wkładki pozostaje czysta, dodatkowo podczas dopasowania wkładki jest ona trzymana za elastyczny trzpień, przez co może być zakładana nawet brudnymi rękami.

Wkładka przeciwhałasowa 3M™E-A-R™Flexible Fit została wykonana ze specjalnej pianki, wodoodpornego termoplastycznego elastomeru poliestrowego (TPE) o zamkniętych komórkach, o opatentowanym składzie, który sprawia, że można ją myć pod wodą z użyciem lekkiego detergentu i nadaje się do wielokrotnego użytku. Wkładkę można używać do dwóch tygodni lub jej zniszczenia w przypadku stosowania się do instrukcji mycia i konserwacji zawartych w instrukcji obsługi.

Istnieje możliwość sprawdzenia dopasowania wkładek przeciwhałasowych 3M™ E-A-R™ Flexible Fit za pomocą systemu 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation.

Główne zalety wkładki przeciwhałasowej 3M™ E-A-R™ Flexible Fit HA:

  • obniża koszty użytkowania: pierwsza piankowa wkładka wielokrotnego użytku,
  • poprawia higienę użytkowania: nie wymaga rolowania i posiada trzpień ułatwiający dopasowanie wkładki,
  • ułatwia pewne dopasowania: jest wykonana miękkiej i komfortowej pianki
  • dwa poziomy tłumienia hałasu: dla metody wkładania obiema rękoma (SNR 35 dB) i jedną ręką (SNR 30 dB),
  • możliwość weryfikacji dopasowania z użyciem  systemu 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation,
  • oferowane są w wersji ze sznurkiem i bez sznurka.

Wkładki przeciwhałasowe 3M™ E-A-R™ Flexible Fit HA spełniają wymagania Rozporządzenia Europejskiego (UE) 2016/425 i spełniają wymagania zharmonizowanej normy europejskiej EN 352-2:2002. Certyfikat i Deklaracja zgodności są dostępne na stronie internetowej www.3M.com/Hearing/certs. Szczegółowe informacje dotyczące doboru, zakładania, użytkowania, przechowywania i konserwacji zamieszczone są w instrukcji użytkowania.

W ofercie ochronników słuchu 3M™ dostępne są zarówno nauszniki jak i wkładki przeciwhałasowe oraz systemy posiadające możliwość komunikacji. Więcej informacji na temat ochrony słuchu i dostępnych rozwiązań komunikacyjnych można znaleźć na stronie https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/bezpieczenstwo-pracy/srodki-ochrony-indywidualnej/nowosci-produktowe/wkladka-przeciwhalasowa-3m-e-a-r-flexible-fit/

 

dr inż. Paweł Górski

Specjalista ds. bezpieczeństwa pracy

3M Poland Sp. z o.o., al. Katowicka 117 | 05-090 Nadarzyn

pgorski@mmm.com


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij