Największy samolot świata Antonow An-225 „Mrija” (ukr. „Marzenie”) wypełniony środkami medycznymi wylądował 14 kwietnia na warszawskim Lotnisku Chopina. Dostarczone materiały wesprą polskie służby w walce z epidemią koronawirusa.

Za wtorkowy – największy jak do tej pory transport środków medycznych do walki z epidemią koronawirusa w Polsce – odpowiedzialne były nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółki KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupa LOTOS S.A. Zrealizowały one zamówienie na zlecenie i we współpracy z polskim rządem.

– Spółki Skarbu Państwa po raz kolejny udowadniają, że w tym trudnym okresie stają na wysokości zadania i zdają egzamin z bycia społecznie odpowiedzialnymi podmiotami biznesowymi – powiedział w trakcie wydarzenia Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Olbrzymia ilość materiałów, które zostały zakupione w Chinach, możliwa była do przetransportowania dzięki wynajęciu przez polskich zamawiających największego na świecie samolotu transportowego Antonow An-225 „Mrija”. Niezwykłych rozmiarów maszyna, mierząca 84 m długości i ponad 18 metrów wysokości,  pomieściła w swojej ładowni blisko 7 milionów maseczek ochronnych, kilkaset tysięcy kombinezonów medycznych i kilkaset tysięcy przyłbic ochronnych. Środki te zapewnią niezbędne wsparcie dla polskich służb i obywateli w trudnej walce z epidemią koronawirusa.

Transport środków medycznych samolotem Antonow An-225 Mrija został zorganizowany w ramach uruchomionego przez polski rząd na początku kwietnia 2020 r. specjalnego mostu powietrznego pomiędzy Polską i Chinami w ramach akcji „Cargo dla Polski”. Celem tej operacji jest umożliwienie zaopatrzenia polskich służb zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa w niezbędny sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej. Antonow An-225 „Mrija” to już kolejny duży samolot, który wylądował w Polsce dzięki zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa. W akcję dostarczania środków medycznych włączone zostały również samoloty pasażerskie Polskich Linii Lotniczych LOT, które zakończyły niedawno akcję „Lot do domu”.

Źródło: www.gov.pl

Fot.: iStock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij