Wywóz poza UE środków ochrony, takich jak okulary, odzież czy rękawice wymaga uzyskania pozwolenia – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju. Ograniczenie wprowadzone w związku z koronawirusem ma obowiązywać przez 6 tygodni.

Jak podkreślił resort rozwoju w komunikacie, popyt na medyczny sprzęt ochronny w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wzrósł w ostatnich dniach i "oczekuje się, że w najbliższej przyszłości będzie się nasilał". W wielu państwach członkowskich występują niedobory – podkreślono. "Na całym jednolitym rynku UE występują ograniczenia niepozwalające zaspokoić zapotrzebowania klientów na odpowiednie środki ochrony indywidualnej, w szczególności maski ochronne na usta" – czytamy.

W związku z tym, jak podało MR, wywóz poza Unię Europejską środków ochrony indywidualnej wymaga uzyskania pozwolenia. "Dotyczy to takich przedmiotów jak okulary i przyłbice ochronne, osłony twarzy, sprzęt do ochrony ust i nosa, odzież ochronna, rękawice" –podano. Podkreślono, że bez takiego pozwolenia wywóz jest zakazany. Obecny poziom produkcji unijnej oraz istniejące zapasy, jak podkreśliło MR, nie wystarczą do zaspokojenia popytu w UE. "Wymóg uzyskania pozwolenia ma na celu zapewnienie takiego poziomu dostaw w Unii, który zaspokoi podstawowe zapotrzebowanie" – czytamy. Ograniczenie, jak dodano, będzie obowiązywało przez 6 tygodni.

Resort rozwoju zapewnił, że termin rozpatrzenia wniosku nie przekracza 5 dni roboczych od daty dostarczenia właściwym organom wszystkich wymaganych informacji. "W wyjątkowych okolicznościach i z należycie uzasadnionych powodach okres ten może zostać przedłużony o kolejnych 5 dni roboczych" – podano.

Źródło: PAP

Fot.: iStock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij