Za nami 36. edycja światowych targów BHP. 5-8 listopada 2019 r. wszystkie oczy w Düsseldorfie były skierowane na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy.

A+A to największe na świecie i najważniejsze wydarzenie w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Odbywające się równolegle z Międzynarodowym Kongresem Ochrony Pracy i Medycyny Pracy w dniach 5-8 listopada, targi A+A 2019 ponownie potwierdziły swoje znaczenie. Także i tym razem targi A+A, jako międzynarodowe targi specjalistyczne stały się pomostem łączącym naukę z praktycznym zastosowaniem. Tegoroczne spotkanie 2121 wystawców pochodzących z 63 państw w 10 halach wystawienniczych o powierzchni ponad 78 000 m2 dowiodło, że nie maleje zainteresowanie poruszanymi na targach tematami ochrony indywidualnej, bezpieczeństwa w zakładzie pracy i higieny pracy. Na targach zaprezentowali się wiodący polscy producenci i dystrybutorzy środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu bhp. Z początkiem listopada hale w Düsseldorfie odwiedziło 73 000 osób, z których co drugi był gościem zagranicznym. - Targi A+A są niezwykłą okazją do spotkania się z naszymi klientami - tłumaczy Neil Salmon, prezes w firmie Ansell. - Wspaniale było widzieć naszych ekspertów ds. bezpieczeństwa oprowadzających uczestników targów i opowiadających o naszych innowacyjnych produktach - dodaje.

Trwałość czynnikiem sukcesu i podstawa dobrej pracy 

Trwałość to ważny temat podejmowany na targach A+A między innymi podczas nowych wydarzeń w obszarze zrównoważonej produkcji tekstylnej czy uczciwości w globalnym łańcuchu dostaw, które w przyszłości będą szerzej prezentowane. W rozumieniu globalnej kultury prewencji targi A+A charakteryzowały się podejmowaniem aktualnych tematów trwałości jako fundamentu bezpieczeństwa i higieny w pracy. – Ogromne wrażenie wywarł na mnie fakt praktycznego zastosowania naszego motto: ‘Liczy się człowiek’ w ciągu ostatnich czterech dni targów A+A – nie kryje swojego zadowolenia Wolfram Diener, prezes Messe Düsseldorf GmbH, na zakończenie Międzynarodowych Targów Ochrony Indywidualnej, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. – Kto w tym tygodniu nie znalazł na targach dla siebie właściwego rozwiązania dla bieżących i pojawiających się zmian w obszarze pracy, temu trudno będzie je znaleźć w innym miejscu – dodaje prezes.

Przyszłość pracy 

Oferta wystawców i bogaty program ramowy targów z siedmioma pokazami specjalnymi i konferencjami obejmował wszystkie aspekty działań prewencyjnych – począwszy od zakładowego zarządzania higieną pracy w obszarze ochrony indywidualnej po Workplace Design. Nie zabrakło również innowacji w zakresie cyfryzacji miejsca pracy. Branża konsekwentnie wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne. Na targach zaprezentowano cyfrowe oferty odnoszące się do przyszłościowych rozwiązań oraz strefę START-UP. Ponadto pokazano koncepcje praktycznego zastosowania współpracujących ze sobą robotów (Cobots), egzoszkielety, rozwiązania w zakresie ochrony indywidualnej jak np. specjalne aplikacje do zarządzania materiałami niebezpiecznymi, interaktywne ubrania robocze i szkolenia dotyczące zastosowania rzeczywistości wirtualnej.

Międzynarodowy charakter odzwierciedleniem globalnego zapotrzebowania na dobrą pracę 

Zdrowi pracownicy to cel globalny – wagę tego stwierdzenia podkreślił stabilny udział zagranicznych gości, którzy w tym roku przybyli na targi A+A ze 137 państw. Podobnie duża ilość zagranicznych wystawców świadczyła o dużym zainteresowaniu bezpieczeństwem i higieną pracy. 70% z łącznej liczby 2 121 wystawców na targach A+A reprezentujących start-upy i duże przedsiębiorstwa światowe pochodziło zza granicy: Australii, Chin, Rosji, Tajlandii, Indii, Europy, Afryki Południowej, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Środki ochrony indywidualnej 

Obszar środków ochrony indywidualnej zyskuje na globalnym wzroście świadomości wszystkich tematów dotyczących ochrony pracy. Jest to jednocześnie tradycyjnie już najsilniejszy segment targów A+A liczący w tym roku ponad 1 100 wystawców. W oparciu o aktualne badania przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych MACROM niemiecki rynek środków ochrony indywidualnej wzrósł z 1,92 miliardów Euro w 2016 roku do 2,23 miliardów Euro w roku 2018. – Rynek środków ochrony indywidualnej stale zyskuje na rosnącej gotowości przedsiębiorstw do lepszego zabezpieczania i szkolenia swoich pracowników – tak ocenia różnorodną, po raz kolejny prezentującą siłę innowacji branży, ofertę odzieży ochronnej na targach A+A Birgit Horn, dyrektor targów A+A 2019. –Producenci środków ochrony indywidualnej pozycjonują się jako strategiczni doradcy oferujący kompleksowe rozwiązania – dodaje dyrektor targów. Kolejnymi sprzyjającymi w tym obszarze czynnikami są: rosnący udział starszych pracowników, dla których rynek oferuje coraz większą ilość różnego rodzaju rozwiązań, implementacja nowoczesnych systemów asystujących w produkcji, rosnące zainteresowanie społecznymi i ekologicznymi warunkami produkcji oraz rozwój koncepcji usuwania odpadów w obszarze środków ochrony.

Międzynarodowi goście na Kongresie A+A

36. Kongres Ochrony i Medycyny Pracy odnotował wzrost liczby odwiedzających – w tym roku było ich około 5 200. Według Zrzeszenia ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wzrost ten jest najważniejszym mechanizmem stymulującym w branży. – Cieszy nas coraz liczniejsza obecność zagranicznych gości, np. z Pakistanu, Birmy, Bangladeszu i Europy Wschodniej. Z przedstawicielami tych krajów dyskutujemy o globalnie obowiązującej ochronie pracy – informuje prezes Zrzeszenia Bruno Zwingmann. Organizowane w Centrum Kongresowym w Düsseldorfie wydarzenia już od pierwszego dnia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uwagę skupiały między innymi kwestie nowych sposobów mierzenia obciążenia mięśniowo-szkieletowego czy aktualne rozwiązania techniczne wspierające ludzi z niepełnosprawnościami w pracy. Zainteresowanie wzbudziło także zaprezentowanie przez znanego projektanta mody Guido Marię Kretschmera jego doświadczeń w zakresie organizacji pracy w ramach „Dobrej pracy na całym świecie”. Na zakończenie targów scena oddana została w ręce studentów wydziału ochrony pracy, którzy zaprezentowali pierwszy Prevention Slam pod hasłem: "Dobra praca to dla mnie...".

Na kolejne targi A+A organizatorzy zapraszają w dniach 26-29 października 2021 roku.

Oprac. na podstawie materiału organizatora – A.S. Messe.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij