Niewłaściwa eksploatacja maszyn i urządzeń technicznych oraz brak kwalifikacji do ich obsługi prowadzi często do wypadków przy pracy. Temu zagadnieniu przyjrzą się bliżej eksperci Państwowej Inspekcji Pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego.

Z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przy pracach związanych z transportem wewnętrznym. Warunkiem odpowiedniej eksploatacji wózków jezdniowych, podestów ruchomych, suwnic oraz żurawi jest właściwe przygotowanie osób obsługujących te urządzenia. Zarówno Państwowa Inspekcja Pracy jak i Urząd Dozoru Technicznego są organami uprawnionymi do kontroli realizacji obowiązków określonych w tym zakresie przepisami prawa. Organizowana w ramach tegorocznych Targów ITM konferencja będzie okazją do przedstawienia aktualnych przepisów w tym zakresie, skutków ich nieprzestrzegania oraz wymiany doświadczeń i poglądów przez pracodawców, przedsiębiorców, organizatorów produkcji, przedstawicieli służb BHP i wszystkich innych osób zainteresowanych omawianą problematyką. Państwowa Inspekcja Pracy jak i Urząd Dozoru Technicznego objęły tegoroczną edycję Salonu Bezpieczeństwom Pracy w Przemyśle patronatem honorowym.

„Kwalifikacje zawodowe filarem bezpieczeństwa. Dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne do obsługi maszyn i urządzeń w świetle ostatnich zmian przepisów” – to temat przewodni konferencji, która odbędzie się pierwszego dnia targów, 4 czerwca o godz. 10.00.

Spotkanie otworzy temat pt.: Bezpieczeństwo przy pracach transportowych z wykorzystaniem podestów ruchomych, suwnic oraz żurawi. Omówione zostaną kwalifikacje operatorów oraz właściwa organizacja stanowiska. W kolejnej części konferencji eksperci przyjrzą się wymaganiom bezpieczeństwa przy pracach związanych z eksploatacją wózków jezdniowych. Pod lupę zostaną wzięte zaświadczenia kwalifikacyjne osób obsługujących te urządzenia oraz obowiązki i odpowiedzialność pracodawców i operatorów. Prelegenci omówią także dodatkowe kwalifikacje przy obsłudze innych maszyn i urządzeń w przemyśle. Uczestnicy dowiedzą się jak w praktyce powinno wyglądać stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Spotkanie zakończy kontrowersyjny, lecz bardzo istotny temat, w którym eksperci przybliżą jak bardzo brak kwalifikacji i niewłaściwa organizacja pracy przyczyniają się do wypadków.

Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle będzie towarzyszył targom ITM od 4 do 7 czerwca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie zwiedzić będzie można także ekspozycję targów Modernlog, 3D Solutions i Subcontracting.

Ubiegłoroczna edycja ITM Polska 2018 była rekordowa - na 25 000 m2 powierzchni wystawienniczej w 10 pawilonach swoją ofertę zaprezentowało 1000 wystawców z 28 państw. Pawilony ekspozycyjne przez cztery dni odwiedziło łącznie 17 090 zwiedzających z branży przemysłowej.

UWAGA: Na konferencję „Kwalifikacje zawodowe filarem bezpieczeństwa. Dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne do obsługi maszyn i urządzeń w świetle ostatnich zmian przepisów” wymagana jest rejestracja na: inspekcja@poznan.pip.gov.pl

4 czerwca 2019 r. godzina 10.00 - 12.15

SALA NIEBIESKA  - HOL WSCHODNI

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Szczegółowy i aktualny program wydarzeń na: https://bhp.mtp.pl/pl/program/

Źródło i fot.: Grupa MTP


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij