Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisali 13 maja 2019 r. w Warszawie list intencyjny dotyczący współpracy PIP z sygnatariuszami Porozumienia.

List określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę wiedzy i dobrych praktyk. Partnerzy deklarują współdziałanie na rzecz budowania świadomości, kultury bezpieczeństwa pracy, a w efekcie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy oraz ograniczenia występowania chorób zawodowych.

- Jestem absolutnie pewien, że kary są ostatecznością. Dużo skuteczniejsza jest prewencja i to od najmłodszych lat. Ale musimy zrobić jeszcze wiele, by ludzie codziennie byli świadomi zagrożeń – mówił Wiesław Łyszczek.- Bo każdy wypadek jest tragedią dla pracownika, ale także jego najbliższych.

- Razem będziemy mogli zrobić więcej – dodał Leszek Gołąbiecki. - Dziękuję Panu ministrowi. Traktuję podpisanie tego listu intencyjnego jako wstęp do ciężkiej pracy, by na polskich budowach było coraz bezpieczniej.

To nie lada wyzwanie, gdyż – według słów Michała Wasilewskiego, koordynatora Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, na budowach brakuje często wykwalifikowanych pracowników, pracuje też mnóstwo osób z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi. Ale są też powody do zadowolenia - z przedstawionej przez niego prezentacji można wysnuć wniosek, że w branży budowlanej spada liczba wypadków śmiertelnych. – W ubiegłym roku zanotowano 70 takich przypadków. O 70 za dużo – podsumował Michał Wasilewski. – To właśnie dlatego co roku organizujemy m.in. Tydzień Bezpieczeństwa. 

Termin podpisania listu intencyjnego nie był przypadkowy - przypadł pierwszego dnia organizowanego już po raz szósty od 13 do 19 maja Tygodnia Bezpieczeństwa. Jest to największa inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa w budownictwie w naszym kraju, realizowana na kilkuset budowach prowadzonych przez sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Patronuje jej główny inspektor pracy, w jej realizację włącza się inspekcja pracy. Hasłem tegorocznej edycji tygodnia jest: „Nigdy nie idź na skróty”.

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa na placach budów zaplanowano prelekcje i wykłady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, pokazy ratownictwa oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych. Odbywają się również szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy dostawców i producentów sprzętu bhp, kursy podnoszące kwalifikacje pracowników oraz spotkania z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy. W trakcie wydarzenia inspektorzy pracy udzielają porad prawnych dotyczących bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Udostępniane są także materiały i wydawnictwa PIP, dotyczące budownictwa.

Źródło i fot.: UNIBEP Spółka Akcyjna


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij