Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wypadków przy pracy pokazują, że przyczyną większości z nich jest nieodpowiednie zachowanie samych zatrudnionych.

Aż 72 proc. pracowników odczuwa stres w pracy, który uniemożliwia skupienie, a także powoduje zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia i absencję chorobową.

Badania Koalicji Bezpieczni w Pracy pokazują, że stres może znacząco wpływać na bezpieczeństwo wykonywania obowiązków zawodowych.Pracownicy fizyczni i umysłowo-fizyczni codziennie narażeni są na szerokie spektrum zagrożeń. Ryzyko wystąpienia określonych niebezpiecznych zdarzeń warunkuje przede wszystkim typ branży i rodzaj wykonywanego zawodu. Coraz częściej jednak pojawiają się także nowe zagrożenia, uniwersalne dla wszystkich współczesnych miejsc pracy. Jednym z nich jest stres, co pokazują wyniki badania „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2016”. Ogółem w pracy styka się z nim aż 72 proc. badanych, problem ten dotyczy 64 proc. pracowników fizycznych i aż 80 proc. pracowników umysłowo-fizycznych. 

Zestresowany jak Polak

Z badania „Stres w miejscu pracy” przeprowadzonego przez platformę MonsterPolska.pl wynika, że najczęstszą konsekwencją narażenia na stres w miejscu pracy jest bezsenność – aż 34 proc. Polaków nie może spać przez nadmierną liczbę obowiązków. 15 proc. badanych narzeka na nadgodziny i długi czas pracy bez odpoczynku. Długotrwały stres nie tylko zmniejsza wydajność i prowadzi do wyczerpania fizycznego i psychicznego, ale ma również wpływ  na naszą kondycję zdrowotną. Stres ma bezpośredni związek z niewydolnością serca (choroba wieńcowa, nadciśnienie, zawały mięśnia sercowego), udarami mózgu, skurczami jelit, obniżoną odpornością, nerwicami czy depresjami. To z kolei przekłada się na zwiększone koszty leczenia i utratę dni roboczych.

Likwidowanie zagrożeń występujących w miejscu pracy, w tym stresu, jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy oraz inwestycją w zdrowie pracownika, ale przede wszystkim wymogiem prawnym. Został on określony w europejskiej dyrektywie ramowej 89/391/EWG dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy, którą przyjęto w 1989 roku. 

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij