Kolejna edycja konferencji „Bezpieczna Praca Spawacza" już za nami. Seminarium odbyło się 18 maja 2016 roku w siedzibie gospodarza konferencji – Wyższej Szkoły Ochrony Pracy w Katowicach przy al. B. Krzywoustego 9.
Organizatorem wydarzenia była redakcja czasopisma „Promotor BHP” wydawanego przez Elamed Media Group. Patronat medialny nad konferencją objęło czasopismo STAL Metale& Nowe Technologie.
IV odsłona konferencji potwierdziła, że wiedza o bezpieczeństwie przy pracach spawalniczych wciąż nie została do końca zgłębiona. Ponad 100 słuchaczy miało okazję poszerzyć swoją wiedzę zarówno przez wygłaszane prelekcje, jak również żarliwą dyskusję z prelegentami.
Podczas wykładu Jacka Pagieły, reprezentującego Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP), mogliśmy dowiedzieć się jak prawidłowo szkolić, aby zainteresować pracownika działu spawania. Wystąpienie to było wzorcowym przykładem, jak należy prowadzić prelekcje i w jak ciekawy (a nieraz żartobliwy) sposób można mówić o istotnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem.
Grzegorz Grymel z firmy ROBOD swoje wystąpienie poświęcił ergonomii w pracy spawacza. Prelegent zaprezentował, jak odpowiedni dobór odzieży ochronnej, rękawic spawalniczych a nawet mat przemysłowych, jest w stanie podnieść komfort pracy spawacza. A jak wiadomo – zadowolony i wypoczęty pracownik – to dobry i bezpieczny pracownik.
Kolejna prelekcja należała do Andrzeja Kowalkowa – Członka Komitetu Technicznego nr 276 ds. Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym w Warszawie, współwłaściciela Biura System. Prelegent zaprezentował temat bezpieczeństwa prac spawalniczych zleconych firmom zewnętrznym, a także omówił wymagania nowej normy ISO 45001 dotyczącej podwykonawców. Temat ten wywołał falę pytań w związku z ową normą. Już teraz informujemy, że we wrześniowym wydaniu „Promotora BHP” pojawi się pierwszy artykuł p. Kowalkowa dotyczący właśnie normy ISO 45001.
Pierwszą część konferencji zakończył występ Adama Jabłońskiego z firmy Filter Service, który przybliżył uczestnikom temat doboru środków ochrony dróg oddechowych dla spawaczy. Prelegent przypomniał, jakie są kryteria doboru sprzętu filtrującego, a także jakie są skutki ich błędnego stosowania.
Po przerwie kawowej – podczas której uczestnicy chętnie odwiedzali stoiska partnerów konferencji, a także dyskutowali z prelegentami na temat ich wykładów – głos w dyskusji zabrał Piotr Kubala z firmy RAFAKO S.A., który zaprezentował temat odciągania dymów przy nietypowych stanowiskach spawalniczych. Temat ten współgrał z kolejnym wystąpieniem należącym do Piotra Kruka z firmy KEMPER, który przybliżył uczestnikom, jak KEMPER dba o zdrowie spawaczy. Prelegent zaprezentował przejezdne systemy odciągowe, które dodatkowo można było zobaczyć „na żywo” na stoisku firmy.
Marzena Wilk będąca spec. ds. BHP, inspektor ds. ppoż, a także instruktor pierwszej i dodatkowej pomocy w miejscu pracy, zaprezentowała temat analizy zagrożeń na stanowisku spawacza metodą MAG (135) w oparciu o przykłady z życia wzięte. Artykuł p. Wilk oraz p. Pawła Wilka, który szczegółowo prezentuje to zagadnienie znajda Państwo w czerwcowym numerze „Promotora BHP” (nr 6/16 s. 17).
Ostatnie wystąpienie należało do dra Damiana Hadrysia reprezentującego Gospodarza konferencji, czyli WSZOP. Prelegent zapoznał słuchaczy z aktualizacją oceny ryzyka zawodowego po wprowadzeniu chłodzenia mikrostrumieniowego do procesu spawalniczego. Uczestnicy dzięki temu wystąpieniu dowiedzieli się czym jest chłodzenie mikrostrumieniowe, dlaczego stosuje się je w spawalnictwie, jak powinno wyglądać stanowisko pracy spawacza wykorzystującego tę metodę, a także jakie są podobieństwa i różnice w kontekście zagrożeń przy spawaniu tradycyjnym a spawaniu z wykorzystaniem chłodzenia mikrostrumieniowego.
Drodzy Czytelnicy-uczestnicy konferencji, serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie kolejną edycją konferencji „Bezpieczna Praca Spawacza”. Mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się w tak licznym gronie przy okazji kolejnych konferencji organizowanych przez naszą redakcję.
Partnerzy konferencji:
Atlas, BIZ Textiles, Filter Service, GranberG, KEMPER, MARKO, Portwest, PRS Certyfikacja, Robod, Tonex.