9-12 czerwca br. miała miejsce kolejna edycja Targów ITM w Poznaniu. Zapraszamy na krótką relację z tej imprezy.

Już teraz można powiedzieć, że była to bardzo udana impreza, o czym świadczą następujące liczby:
• 21 tysięcy metrów kwadratowych,
• około 1000 wystawców z 27 krajów,
• 16 955 zwiedzających.

Nasza redakcja miała przyjemność uczestniczyć w realizowanym w ramach Targów Salonie BHP, który wypełniony był licznymi konferencjami. Trzeciego dnia Targów ciekawą konferencję zorganizował Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wraz z Siecią Ekspertów BHP pt. „Eksploatacja maszyn i urządzeń – z doświadczeń ekspertów”.

Konferencja ta zgromadziła pełną salę uczestników, których powitał kierownik Ośrodka Promocji CIOP-PIB Alfred Brzozowski. Do wystąpień wartych wymienienia należy m.in. prelekcja Mirosława Leszczyńskiego z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, który zaprezentował temat nowych źródeł zagrożeń w technologiach – w formie studium przypadku. Przedstawił aktualne statystyki najczęściej występujących wypadków przy pracy (wśród których prym wiedzie upadek z wysokości), omówił przyczyny powodujące wypadki śmiertelne i ciężkie na przykładach przeprowadzonych analiz wypadków.

Maciej Szmyd z firmy BHP Szmyd s.c. omówił zasady użytkowania rusztowań stojakowych typu „Warszawa” oraz wykonywania bezpiecznych prac na wysokości w tzw. dostępie linowym. Prelegent zwrócił uwagę na trudny dobór ŚOI podczas montażu rusztowań, spowodowany ich problematyczną wysokością. Z racji tego, że wykonywane są prace do 6 m, niektóre ŚOI nie zapewniają wystarczającej ochrony pracownikowi (np. szelki bezpieczeństwa).

Interesujący temat doboru i użytkowania maszyn i urządzeń do pracy w strefach zagrożonych wybuchem był autorstwa Mariusza Ogórka z firmy BIZPART. Prelekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy podczas zakończenia części I konferencji wyrazili chęć pobrania materiałów od autora. Prelegent poruszył temat granicy wybuchowości, a także omówił obowiązujące regulacje prawne związane z pracą w strefach zagrożonych wybuchem.

Jak wyżej wspomniano, przez cały Salon BHP odbywały się przeróżne konferencje, dzięki czemu każdy z uczestników mógł znaleźć coś interesującego. Wymienić należy chociażby cykl konferencji organizowanych przez II Forum Bezpieczeństwa w Magazynie. W ramach II dnia pod hasłem „Eksploatacja” odbyła się prelekcja pt. „Zmęczenie jako zabójca wydajności”, podczas której omówiono, jaki wpływ na wydajność niesie za sobą przemęczenie pracownika. Zaprezentowano również wyniki badań, prezentujące liczbę ruchów wykonywanych przez operatora wózka widłowego. Okazało się, że wykonywane przez niego powtarzalne, na pierwszy rzut oka błahe, czynności są bardzo męczące – w ciągu dnia operator wykonuje 2 tys. ruchów, w tym 1000 ruchów głowy.

Trzeciego dnia odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Prawną Piszcz, Norek i Wspólnicy pt. „Wypadki przy pracy i ich konsekwencje dla pracodawcy”, podczas której uczestnicy mieli możliwość poznać kwestie karnoprawne związane z wypadkami przy pracy, a także dowiedzieć się, jaką odpowiedzialność cywilną ponosi pracodawca względem poszkodowanego pracownika.

Oczywiście i na Targach i na Salonie BHP działo się o wiele więcej, nie sposób tego wszystkiego opisać, pozostaje nam jedynie gorąco zaprosić Państwa do kolejnej edycji Targów ITM, która odbędzie się już za rok, 7-10 czerwca. Zapraszamy!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij