Konferencja „Dobre praktyki w zakresie komunikacji na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia w pracy” odbyła się 5-6 marca w 2015 r., w Mikorzynie koło Konina.

Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Koninie, Centralny Ośrodek Szkolenia OSPSBHP w Kaliszu oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, zdając sobie sprawę z różnorodności oferty szkoleniowej dla służby BHP, zaplanowały konferencję z oryginalnymi warsztatami dotyczącymi planowania i przeprowadzania kampanii informacyjnej w przedsiębiorstwie. Konferencja „Dobre praktyki w zakresie komunikacji na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia w pracy” odbyła się 5-6 marca w 2015 r., w Mikorzynie koło Konina, a wpisana była w ramy społecznej kampanii informacyjnej pn. „Podziel się bezpieczeństwem – promuj dobre praktyki”. Jedna z sesji była poświęcona „Dobrym praktykom” w zakresie komunikacji na rzecz bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach. Agnieszka Szczygielska z CIOP – PIB podkreślała, że nie wszystkie godne naśladowania zachowania mieszczą się w pojęciu dobrych praktyk. Dobre praktyki powinny spełniać kryteria: skuteczności, wydajności, planowania, refleksyjności, innowacyjności, uniwersalności i etyczności. Dobre praktyki zastosowane w swoich przedsiębiorstwach zaprezentowali m.in.: Anna Ostrowska z firmy Instal-Projekt, Weronika Wodiczko z Nestle Polska SA Oddział w Kaliszu, Agnieszka Kowalczyk z Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. Radom, Dariusz Szewczyk z Icopal SA Zduńska Wola i Agnieszka Buciak z Impexmetal SA Huta Aluminium w Koninie. Słuchacze poznali m.in. kampanię informacyjną firmy Nestle: „DOBRO – Dbaj o bezpieczeństwo i respektuj otoczenie”, czy lekcje jednotematyczne wdrożone w Grupie Imperial Tobacco.

Po prezentacji dobrych praktyk nastąpiły warsztaty – uczestnicy w mniejszych grupach przygotowywali kampanie informacyjne na wybrany przez siebie temat, a następnie na forum prezentowali swoje rozwiązania i o nich dyskutowali. Powstawały ciekawe pomysły przekazywania informacji na różnych poziomach organizacji, samorzutnie pojawiały się hasła promujące bezpieczną pracę. Przy kampanii dotyczącej ochrony rąk powstał plakat „Palec nie odrośnie”. Grupa pracująca nad kampanią skoncentrowaną na zagrożeniach pracy na wysokości wymyśliła hasło promocyjne „Noś szelki, będziesz wielki”, a także pomysł na konkurs z umiejętności zakładania sprzętu do ochrony przed upadkiem pn. „Kierownicy kontra pracownicy”.

W drugim dniu konferencji Impexmetal SA Huta Aluminium w Koninie zaprosił uczestników na teren swojego zakładu, gdzie prezentował rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Huta Aluminium w Koninie może pochwalić się skuteczną komunikacją i połączeniem działań PR-owych z dbałością o BHP. W Hucie informacje o zasadach bezpieczeństwa przekazywanie są zarówno przez internet i intranet, tablice informacyjne, kampanie, szkolenia informacyjne i świadomościowe oraz rozmowy.

W ramach konferencji uczestnicy mieli też okazję spotkać się z partnerami konferencji: firmami Akala Faraone, Filter Service, Oxyline, Iturri Poland, Tarbonus, e-specjalistabhp.pl, Spółdzielnia Inwalidów Zgoda i Grupa Interlis, Polskim Rejestrem Statków oraz z Państwową Inspekcją Pracy.

Nasze czasopismo objęło wydarzenie patronatem medialnym.

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij