Podstawowe zasady klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawić podstawowe zasady klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem dla palnych gazów, par cieczy oraz pyłów. Zapraszamy do lektury.
Zagadnienia związane z zagrożeniem wybuchem są bardzo istotne, już na etapie koncepcji projektu budowlanego. Występowanie w projektowanym budynku zagrożenia wybuchem wpływa na szereg wymagań techniczno-budowlanych, jak również instalacyjnych (m.in. instalacje elektryczne, wentylacja). Dlatego bardzo istotne jest przeprowadzenie szczegółowej oceny zagrożenia wybuchem, ze szczególnym uwzględnieniem procesu technologicznego i wstępujących substancji, których występowanie może spowodować zagrożenie wybuchem. Dokonanie takiej analizy już na etapie projektu budowlanego pozwoli ograniczyć zagrożenie ale ludzi oraz konstrukcji budynku, jak również uniknąć kosztownych inwestycji i modernizacji w trakcie eksploatacji obiektu. Pojęcia podstawowe w zakresie zagrożenia wybuchem Poniżej podstawowe pojęcia związane z ocena zagrożenia wybuchem. Prawidłowe zdefiniowanie pojęć pozwoli na uniknięcie nieporozumień pomiędzy osobą wykonującą ocenę zagrożenia wybuchem a architektem, technologiem, inwestorem oraz innymi osobami uczestniczącymi w procesie inwestycyjnym. Zagrożenie wybuchem – możliwość tworzenia przez palne gazy, pary palnych cieczy, pyły lub włókna palnych ciał stałych, w różnych warunkach, mieszanin z powietrzem, które pod wpływem czynnika inicjującego zapłon wybuchają, czyli ulegają gwałtownemu spaleniu połączonemu ze wzrostem ciśnienia [1]. Strefa zagrożenia wybuchem – przestrzeń, w której może wystąpić mieszanina wybuchowa substancji palnych z powietrzem lub innymi gazami utleniającymi, o stężeniu zawartym pomiędzy dolną i górną granicą wybuchowości [1]. Pomieszczenie zagrożone wybuchem – pomieszczenie, w którym może powstać mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielania się takich ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch może spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa [1]. Źródło emisji – punkt lub miejsce, z którego mogą uwolnić się do atmosfery palne gazy, pary palnych cieczy lub mgieł palnych tak, że może się utworzyć gazowa atmosfera wybuchowa [2]. Stopień emisji – wyróżnia się trzy podstawowe stopnie emisji substancji, scharakteryzowane poniżej: stopień ciągły – emisja, która występuje stale lub której występowania można się spodziewać w długich okresach, stopień...
Wyślij SMS o treści TC.ARTPRO pod numer
Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy
Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!
Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie
Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)
Wprowadź kod otrzymany SMS'em:
Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.
Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl
Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.
Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl
Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay