Baza wiedzy BHP
- praktyczne porady ekspertów w wygodnej formie

Skorzystaj z porad doświadczonych ekspertów – dowiedz się,
jak skutecznie radzić sobie z zadaniami z zakresu BHP.

Czytaj gdzie chcesz, w dowolnym momencie – na komputerze,
na tablecie, na telefonie.

SPRAWDŹ
BBS – podejście behawioralne w praktyce służby BHP

BBS – podejście behawioralne w praktyce służby BHP

Behaviour-Based Safety najczęściej opisywane jest jako bezpieczeństwo behawioralne. To metoda zarządzania bezpieczeństwem w firmie, którą skutecznie wdrożyło na świecie niemal 60% dużych przedsiębiorstw. W artykule zostaną przybliżone podstawy teoretyczne opisywanej metody oraz praktyczne wskazówki dotyczące jej wdrożenia i ewaluacji.

Czytaj dalej
Promocja zdrowia w CEMEX POLSKA

Promocja zdrowia w CEMEX POLSKA

Produkcja materiałów budowlanych jak i cała branża budowlana charakteryzuje się występowaniem wielu zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników. Jest to branża podwyższonego ryzyka zawodowego. Dlatego też bezpieczeństwo i zdrowie pracowników CEMEX Polska, podwykonawców oraz wszystkich, na których prowadzona działalność może mieć wpływ, jest dla firmy najwyższym priorytetem, według którego stara się realizować swoją działalność biznesową.

Czytaj dalej
Alkohol oraz brak uprawnień budowlanych przyczyną wypadku przy pracy

Alkohol oraz brak uprawnień budowlanych przyczyną wypadku przy pracy

Prace budowlane powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością, zwłaszcza, gdy do robót wykorzystywane są maszyny o napędzie silnikowym. Operator maszyny budowlanej musi być przeszkolony i posiadać wymagane kwalifikacje. Brak stosownych uprawnień do kierowania pojazdem skutkuje narażeniem zdrowia lub życia przebywających w pobliżu osób. A kiedy do braku wyszkolenia dochodzi spożywanie alkoholu w pracy o wypadek nie trudno. W niniejszym artykule poznają Państwo opinię biegłego sądowego, badającego wypadek z udziałem pracownika budowlanego i koparko-ładowarki.

Czytaj dalej
Bezpieczeństwo przy pracach na wysokości

Bezpieczeństwo przy pracach na wysokości

Upadek z wysokości jest bardzo często przyczyną ciężkich lub śmiertelnych wypadków, dlatego prace te zostały zakwalifikowane do prac szczególnie niebezpiecznych. Prace wykonywane na wysokości możemy spotkać niemal w każdym zakładzie pracy, dlatego stosowanie i przestrzeganie odpowiednich zasad, przepisów jest bardzo ważnym elementem wykonywania prac na wysokości.

Czytaj dalej
Pomieszczenia i stanowiska pracy – lista kontrolna

Pomieszczenia i stanowiska pracy – lista kontrolna

Przedstawiona tutaj lista kontrolna może być wykorzystywana m.in. w czasie audytu wewnętrznego, a także przy przygotowaniu lub nowelizacji oceny ryzyka zawodowego. Skupiliśmy się tutaj głównie na podstawowych zagadnieniach, tak by zostawić jeszcze miejsce na dopasowanie tej listy do wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w konkretnym zakładzie pracy.

Czytaj dalej
Nowa Maszyna – oczekiwania vs. rzeczywistość

Nowa Maszyna – oczekiwania vs. rzeczywistość

Zapewnienie bezpieczeństwa maszyn nowych nie leży tylko po stronie ich producenta. Artykuł ma za zadanie przedstawić proste metody weryfikacji stanu bezpieczeństwa maszyny na etapie jej odbioru lub użytkowania. Zasygnalizowano w nim również kilka istotnych zagadnień z punktu widzenia Dyrektywy Maszynowej.

Czytaj dalej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij