Baza wiedzy BHP
- praktyczne porady ekspertów w wygodnej formie

Skorzystaj z porad doświadczonych ekspertów – dowiedz się,
jak skutecznie radzić sobie z zadaniami z zakresu BHP.

Czytaj gdzie chcesz, w dowolnym momencie – na komputerze,
na tablecie, na telefonie.

SPRAWDŹ
Zagrożenia i wymagania bezpieczeństwa podczas prac spawalniczych

Zagrożenia i wymagania bezpieczeństwa podczas prac spawalniczych

Podczas prowadzenia prac spawalniczych występuje szereg zagrożeń ze strony uwalnianych dymów spawalniczych, promieniowania oraz hałasu, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby podczas tych prac zachować odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, które usuwają lub minimalizują zagrożenia występujące podczas procesu spawania

Czytaj dalej
Obciążenie fizyczne na stanowisku posadzkarza

Obciążenie fizyczne na stanowisku posadzkarza

Do obowiązków zawodowych wykwalifikowanego posadzkarza należy m.in. czytanie i analizowanie rysunków roboczych oraz na ich podstawie wykonanie określonych robót: dobieranie materiału, narzędzi, sprzętu, i maszyn, przygotowanie podłoża, wykonanie zabezpieczeń izolacyjnych, przygotowywanie mieszanek cementowych, poliuretanowych, i epoksydowych (sposobem ręcznym i/lub zmechanizowanym), wykonywanie posadzek/podłóg przy zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz wykańczanie powierzchni (polerowanie, szlifowanie, lakierowanie).

Czytaj dalej
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkołach

Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkołach

Bezpieczeństwo w szkołach jest bardzo ważnym i nietypowym zagadnieniem, ponieważ w zakładach produkcyjnych lub o podobnym profilu mamy do czynienia z osobami dorosłymi, którzy obsługują różnego typu maszyny, urządzenia, narzędzia. W placówkach oświatowych takich jak szkoły publiczne czy niepubliczne bezpieczeństwo będzie dotyczyć osób dorosłych pracujących w szkole, ale przede wszystkim uczniów w różnym wieku.

Czytaj dalej
Porażenie prądem elektrycznym kombajnisty

Porażenie prądem elektrycznym kombajnisty

Specyfika prowadzenia działalności rolniczej zmusza właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej do podejmowania określonych czynności na rzecz swojego gospodarstwa rolnego z pominięciem względów bezpieczeństwa. W niniejszym materiale zaprezentowano analizę wypadku, którego przyczyny wiążą się bezpośrednio z nieuwagą i brakiem zachowania ostrożności podczas wykonywania prac rolnych.

Czytaj dalej
Zagrożenia związane ze spawaniem metodą MMA

Zagrożenia związane ze spawaniem metodą MMA

Spawanie MMA 111 (Manual Metal Arc Welding) jeszcze do niedawna było jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów spawania łukowego. Rozwój pozostałych metod (m.in. MAG 135 – Metal Active Gas) charakteryzujących się świetnymi rezultatami zarówno pod względem wydajności, jak i wysokich własności tworzonych spoin spowodował, że obecnie jest ona stosowana głównie podczas montażu, regeneracji lub w niewielkich warsztatach.

Czytaj dalej
Ergonomia pracy siedzącej

Ergonomia pracy siedzącej

Jakieś 50 lat temu przewidywano, że sylwetka mieszkańca kraju technologicznie rozwiniętego pod koniec XX w. będzie składała się z bardzo dużej głowy oraz niewielkiego tułowia i stosunkowo krótkich kończyn dolnych i górnych. Miało to oczywiście odpowiadać starej zasadzie przyrodniczej o nieużywanych narządach. A prognozy w tamtym czasie były następujące: koniec z pracą fizyczną, człowiek stworzony został do czegoś lepszego – skutecznego wykorzystywania swojego umysłu. Prace fizyczną zaś wykonywały będą maszyny do których sterowania wystarczą krótkie kończyny, lub roboty czy automaty. Minęła pierwsza dekada XXI w. i jakoś te przewidywania się nie spełniły. W szczególności dotyczy to prognozowanego niewielkiego tułowia. I chociaż nie udało się całkowicie wyeliminować, jak planowano, pracy fizycznej, przynajmniej tej bardzo ciężkiej, to akurat w tym zakresie dokonano znacznego postępu.

Czytaj dalej
Zasady formułowania przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Zasady formułowania przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest trybem rozwiązania stosunku pracy, który nie potrzebuje dla swojej ważności wystąpienia szczególnie ważnej przyczyny. Prawo pracy przewiduje jednak obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę przez jej wskazanie. Wymóg ten ogranicza do umowy na czas nieokreślony, co jest następstwem szczególnej pozycji, jaką cieszy się bezterminowa umowa o pracę. Dlatego tak ważne jest prawidłowe sformułowanie zasadnej przyczyny wypowiedzenia. Uchybienia w tym zakresie mogą bowiem narazić pracodawcę na konieczność wypłaty odszkodowania lub ponownego zatrudnienia pracownika.

Czytaj dalej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij