Promotor BHP wydanie nr 4-5/2020
Promotor BHP wydanie nr 4-5/2020

Głównym tematem najnowszego numeru „Promotora BHP” jest SARS-CoV-2. Znalazły się w nim takie artykuły jak: obowiązki BHP a telepraca w obliczu epidemii SARS-CoV-2, postępowanie przy przewozie próbek i środków ograniczających pandemię, badania profilaktyczne i szkolenia BHP w czasie epidemii, ratownictwo medyczne na placu budowy, standardy BHP w Mostostalu Warszawa. Dodatkowo w kwietniowym wydaniu można zapoznać się z trzema artykułami dotyczącymi zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Temat numeru

Obowiązki BHP a telepraca w obliczu epidemii SARS-CoV-2

W obliczu nowych warunków panujących w naszym kraju pracodawcy oraz pracownicy muszą zmierzyć się z wprowadzanymi zmianami. Jedną z nich jest praca zdalna, zwana również telepracą. Jak wygląda zatem organizacja takiego stanowiska pracy i jakie są obowiązki pracodawcy?

Koronawirus SARS-CoV-2. Postępowanie przy przewozie próbek i środków ograniczających pandemię

W obliczu zagrożenia koronawirusem niezwykle istotną rzeczą jest bezpieczny transport towarów niebezpiecznych, w tym próbek pobranych od ludzi zakażonych. Jak wygląda postępowanie przy przewozie tego typu materiałów oraz środków ograniczających pandemię?

Badania profilaktyczne i szkolenia BHP w czasie epidemii

Prezentujemy Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 1 kwietnia 2020 r. w zakresie obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

BEZPIECZEŃSTWO PRACY

Bezpieczeństwo w budownictwie. Prace na wysokości

Budownictwo należy w dalszym ciągu do najbardziej niebezpiecznych działów gospodarki. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia wypadku osoby zaangażowane w prowadzenie budowy powinny przestrzegać przepisów i starać się organizować ergonomiczne oraz bezpieczne stanowiska pracy.

Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego murarza-zbrojarza

Prace murarskie i zbrojarskie są przeważnie związane z wznoszeniem budynków, obiektów infrastruktury. W związku z rodzajem wykonywanych budowli, część prac może odbywać się poniżej gruntu lub na wysokości. Wykopy są zaliczane do obiektów budowlanych (stałych lub tymczasowych) do grupy budowli ziemnych.

Środki ochrony indywidualnej

Ochrona głowy i górnych dróg oddechowych

Dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla danego stanowiska pracy nie jest łatwym zadaniem, dlatego też pracodawca musi pamiętać, że wybrany przez niego sprzęt wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie pracownika.

Artykuł promocyjny

Niezawodny sprzęt do pracy na wysokości – nowości firmy Tractel®*

Tractel® to wiodący na świecie specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa, dostarczający niezawodne, innowacyjne i ekonomiczne rozwiązania oraz usługi w zakresie pracy na wysokości. W trosce o codzienne bezpieczeństwo pracowników wprowadzamy na rynek dwie nowości.

Analiza wypadku

Odrzut materiału przy obróbce drewna

Odrzut materiału jest często przyczyną poważnych w skutkach wypadków przy obsłudze obrabiarek do drewna. W artykule opisano dwa takie zdarzenia, które miały miejsce w zakładach obróbki drewna z terenu woj. warmińsko-mazurskiego.

Pierwsza pomoc

Ratownictwo medyczne na placu budowy

Obecnie liczba wyjazdów na place budowy jest znikoma. Co pokazuje, że podniesienie świadomości pracodawców w dziedzinie bezpieczeństwa pracowników daje zadowalające efekty. Mimo wszystko wypadków nie da się wyeliminować do zera.

Artykuł promocyjny

Dobry przepis na bezpieczeństwo

Dobre praktyki

Standardy BHP w Mostostalu Warszawa

Jacek Szymanek, Członek Zarządu Mostostalu Warszawa, oraz Marcin Krysiewicz, Kierownik Działu BHP Mostostalu Warszawa, w rozmowie z Małgorzatą Wołoch-Lach przybliżają, jak o bezpieczeństwo swoich pracowników dba jedna z największym firm budowlanych w Polsce.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Systemy detekcji gazów a przepisy ochrony przeciwpożarowej

Przy projektowaniu i instalacji systemów detekcji gazów kluczowym elementem jest ich poprawny dobór, klasyfikacja i umiejscowienie. Oprócz regulacji branżowych wymagających stosowania detekcji w określonych obiektach, istnieje także szereg przepisów definiujących jej rolę w ochronie przeciwpożarowej obiektów.

Odzież dla strażaków. Lepsze komponenty – wyższy poziom bezpieczeństwa

Ubranie trudnopalne dla strażaka to bardzo złożony produkt i duże wyzwanie dla konstruktorów. Celem tego wyzwania jest ochrona ciała człowieka przed środowiskiem zewnętrznym, które często jest bardzo agresywne. Jakich zatem elementów i materiałów odblaskowych powinno się używać?

Zwiększone zagrożenie pożarowe

Treść Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów powinien znać każdy właściciel budynku. Omawiamy m.in. zagrożenia związane ze sprężarkami.

Wydarzenia

Kolejne Konferencje Techniczne coraz bliżej!

W tym roku Axon Media Group planuje zorganizować blisko 20 Konferencji Technicznych. Wydarzenia odbyły się już w Rumii, Krakowie i Białymstoku. A co dalej? Poniżej szczegóły na temat kolejnych szkoleń.

China International Expo Safety 2021

Rośnie zasięg współpracy międzynarodowej dzięki targom A+A. China Textile Commerce Association (CTCA) i Messe Düsseldorf (Shanghai) Co. Ltd. niedawno podpisały umowę o współpracy w Pekinie. Obie strony będą skupiać się na dalszym wzmacnianiu bezpieczeństwa pracy w Chinach.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij