Promotor BHP wydanie nr 11/2013
Promotor BHP wydanie nr 11/2013

Temat wydania: problem bezpiecznego transportu ładunków przy pomocy zawiesi, kompleksowo omawia kierownik krajowej sekcji hutnictwa Państwowej Inspekcji Pracy, nadinspektor pracy Andrzej Kamela. W wydaniu: ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika zajmującego się odśnieżaniem dachów, ochrona rąk w laboratorium chemicznym, organizacja bezpiecznej pracy oraz ochrona osób i mienia w placówkach sądowych oraz bezpieczeństwo ludzi i towarów w transporcie drogowym.

Flesz

Flesz

Temat numeru

Jak transportować bezpiecznie ładunek, czyli dobór i eksploatacja zawiesi

Odpowiedni dobór i eksploatacja zawiesi stanowią fundament bezpiecznego transportu ładunku. Jak prawidłowo powinien przebiegać transport danego ładunku, tak by nie stwarzał on zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników? Jakie regulacje prawne z tego zakresu należy wskazać?

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika zajmującego się odśnieżaniem dachów

Prace osób, które zajmują się odśnieżaniem dachów, związane są z wykonywaniem obowiązków przy niskich temperaturach, na wysokości powyżej 3 m. Na jakie ryzyko zawodowe narażone są osoby odśnieżające dachy?

Bezpieczeństwo - Praca

Ochrona rąk w laboratorium chemicznym przy pracach z aparaturą analityczną

W niniejszym artykule omówiono podstawowe zagadnienia ułatwiające prawidłowy dobór rękawic ochronnych do prac w laboratoriach chemicznych, w tym prac z aparaturą analityczną.

Przenośne mierniki gazów - cz. I

Coraz częściej w swojej pracy spotykamy się z koniecznością monitorowania atmosfery, w którą chcemy wejść lub w której przebywamy. W większości przypadków zastosowanie stałych instalacji wykrywania i pomiaru gazów, które mogą być dla nas niebezpieczne, lub brak tych, których potrzebujemy do życia, nie są możliwe lub nie są uzasadnione ekonomicznie. Nasz wybór pada wtedy na urządzenia mobilne.

Ochrona wzroku przed światłem laserowym - cz. I

Lasery zaczęły być szeroko wykorzystywane w medycynie oraz przemyśle właściwie od momentu swojego pojawienia się. Było to spowodowane możliwościami, jakie daje duże skupienie energii w bardzo małym obszarze. W medycynie pierwsze lasery zastosowano w chirurgii gałki ocznej; z biegiem lat zaczęto używać coraz nowszych typów laserów w różnych dziedzinach medycyny, także w fizykoterapii. Niektóre schorzenia można obecnie leczyć tylko laserem. W przemyśle lasery wykorzystywane są głównie w aplikacjach związanych z obróbką powierzchni (np. grawerowanie), cięcia lub spawania materiałów.

Pobudzanie motywacji do bezpiecznej pracy - cz. II

Aby zidentyfikować problem, należy poznać jego źródło. Ważne jest tutaj znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakich środków użyć, aby zmotywować pracowników do bezpiecznej pracy?

Stosowanie drabin - zasady bezpiecznej pracy - cz. II

Jak zapewnić bezpieczną pracę przy użytkowaniu drabin? Jak wygląda ocena ryzyka na stanowisku osoby współpracującej przy wykorzystaniu drabin? W drugiej części artykułu poświęconego bezpiecznej pracy z zastosowaniem drabin poruszono problematykę zagrożeń, a także przedstawiono kartę informacji o ryzyku na omawianym stanowisku.

Wpływ zimnego środowiska na dynamikę pracy - jakich materiałów należy używać do produkcji odzieży na okres jesienno-zimowy

Wykonywanie prac na otwartej przestrzeni w okresie jesienno-zimowym w naszym klimacie naraża pracownika na działanie bardzo niesprzyjających warunków pogodowych. Jakich materiałów należy użyć do produkcji odzieży przeznaczonej do prac w okresie jesienno-zimowym?

Organizacja bezpiecznej pracy oraz ochrony osób i mienia w placówkach sądowych

Głównym zagrożeniem w placówkach sądowych są zagrożenia związane z grupą przestępczą. Odpowiednio zorganizowany system bezpieczeństwa, który uwzględnia środki zwalczania zagrożeń, może zminimalizować skutki lub udaremnić działania przestępcy. Jak wygląda dobór środków ochrony do zagrożeń występujących w placówkach sądowych?

Bezpieczeństwo ludzi i towarów w transporcie drogowym. Transport zewnętrzny

Jak kształtują się statystyki zdarzeń wypadkowych w transporcie drogowym za 2011 i 2012 rok? Jakie odnotowano przyczyny wypadków występujące najczęściej? Jak należy postępować, a czego nie robić, w razie nieszczęśliwego wypadku drogowego?

Bezpieczeństwo - Szkolenia

Po co nam system ratowniczy? - cz. I

System pierwszej pomocy ma na celu zapewnienie w jak najkrótszym czasie udzielenia ratunku osobie, która go potrzebuje. Natychmiastowa reakcja wyprzedza służby ratownicze o pięć minut. Od tak krótkiej chwili zależy nie tylko zdrowie, ale i życie poszkodowanej osoby.

Bezpieczeństwo - Zdrowie

Epilepsja fotogenna w pracy biurowej

Padaczka, jako najczęściej występująca choroba przewlekła ośrodkowego układu nerwowego, należy do grupy chorób wysoce „stygmatyzujących” pacjenta. Niekorzystnie wpływa na jego zdolności poznawcze, skupienie się w pracy, utrudnia także samo jej znalezienie. Przyjmowane leki często powodują dyskomfort, ospałość i apatyczność.

Prawo

Regulacje prawne związane z substancjami, procesami technologicznymi i czynnikami o działaniu rakotwórczym

Substancje chemiczne, procesy technologiczne i czynniki o działaniu rakotwórczym, mutagennym w obecnych realiach stanowią duży problem z punktu widzenia przedsiębiorców-pracodawców. Wynika on między innymi z różnorodności źródeł występowania tych czynników, a także dynamiki rozwoju technologicznego wielu gałęzi przemysłu.

Ergonomia

Ergonomia na stanowisku informatyka

Umieszczenie monitora pod odpowiednim kątem od linii wzroku, przerwy po każdej godzinie pracy przeznaczone na wykonanie ćwiczeń rozluźniających czy siedzenie dynamiczne to tylko niektóre ze wskazówek związanych z ergonomią pracy informatyka. Jakie ułatwienia techniczne można wprowadzić do omawianego stanowiska pracy?

Psychologia

Mobbing w miejscu pracy - cz. I

Z przykrością należy stwierdzić, iż mobbing, będący zjawiskiem patologicznym, od wielu lat występuje w zakładach pracy. Jakie są przyczyny mobbingu? Kogo w potocznym rozumieniu określa się mianem mobbera?

BHP w Pigułce

Rzetelna ocena czy efekt nieostrożnego narcyzmu autora?

Odpowiedzialność za słowa powinna przyświecać nie tylko dziennikarzom i publicystom, których artykuły możemy czytać na łamach naszych gazet i czasopism. Ta sama odpowiedzialność dotyczy nas, techników, inżynierów, magistrów i innych osób, które na łamach pism specjalistycznych publikują treści swoich artykułów tworzonych na bazie wiedzy, doświadczeń i przemyśleń poczynionych na przestrzeni lat pracy.

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij