Promotor BHP wydanie nr 10/2013
Promotor BHP wydanie nr 10/2013

Wydanie poświęcone produktom BHP w Polsce. W numerze: ocena ryzyka zawodowego dla pracownika zajmującego się instalacją i konserwacją wodociągów, pobudzenie motywacji do bezpiecznej pracy, ocena ryzyka zagrożeń naturalnych w górnictwie węgla kamiennego, wypadki przy pracy i choroby zawodowe w 2012 roku oraz ciekawostki ergonomiczne czyli jak w bezpieczny sposób ułatwić pracę.

Flesz

Flesz

Temat numeru

Przegląd rynku artykułów BHP w Polsce

60 lat temu w polskim prawodawstwie umocowano zapewnienie o postępie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Postęp ten nieodłącznie wiąże się również ze środkami ochrony indywidualnej, bezpieczną odzieżą roboczą i wszelkimi sprzętami, jakie zapewniają bezpieczne wykonywanie pracy. Jak kształtuje się polski rynek produktów BHP w 2013 roku?

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego dla pracownika zajmującego się instalacją i konserwacją wodociągów

Prace osób zajmujących się instalacją i konserwacją sieci wodociągowych związane są z wykonywaniem obowiązków niezależnie od warunków atmosferycznych. Z jakim ryzykiem zawodowym wiążą się działania pracownika wodociągów?

Bezpieczeństwo - Praca

Pobudzanie motywacji do bezpiecznej pracy - cz. I

Zarządzanie przez motywację jest ciągłym poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, które nurtuje każdego pracodawcę: co zrobić, aby pracownicy pracowali efektywnie i bezpiecznie? Jakie metody pobudzania motywacji są najbardziej skuteczne?

Artykuł promocyjny

Czy wypijesz olej silnikowy, jeśli ktoś Cię poczęstuje?

Bezpieczeństwo - Praca

Stosowanie drabin - zasady bezpiecznej pracy

Drabiny były stosowane przez człowieka od zawsze. Ich powszechność oraz możliwość wykorzystania w różnych warunkach powodują, że znajdują one zastosowanie przy wielu czynnościach i procesach pracy. Poniżej omówiono wymagania techniczne, organizacyjne oraz wymagania dla pracowników. W kolejnym wydaniu „Promotora BHP” zostaną opisane zagrożenia związane z użytkowaniem drabin oraz ocena ryzyka zawodowego.

Ocena ryzyka zagrożeń naturalnych w górnictwie węgla kamiennego - cz. II

Oprócz zagrożeń technicznych, organizacyjnych i osobowych do obowiązku przedsiębiorcy górniczego należy przeprowadzenie procesu zidentyfikowania i oceny zagrożeń naturalnych, które występują w górniczym środowisku pracy.

Detekcja gazów w budynkach komercyjnych, wielomieszkaniowych i przemysłowych - cz. III

Wybierając się na zakupy do hipermarketu czy parkując samochód w hali garażowej, rzadko zastanawiamy się, jak funkcjonują instalacje w tych budynkach. Toksyczne i wybuchowe gazy oraz ich detekcja kojarzą się raczej z zakładami produkcyjnymi, a nie galerią handlową na pobliskim osiedlu. Jednak to nie przemysł jest głównym odbiorcą systemów detekcji gazów, tylko budynki komercyjne i wielomieszkaniowe.

Artykuł promocyjny

Export of personal protective equipment

Many Polish entrepreneurs seek an opportunity to introduce their products on foreign markets. Such activities aim at widening the markets for those products, thus increasing the stability of the companies’ operation. This also pertains to the producers of personal protective equipment (PPE). Well thought out marketing activities are undoubtedly required to gain new customers.

Bezpieczeństwo - Praca

Nowy wymiar tkanin

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe w 2012 roku

18 czerwca 2013 r. na posiedzeniu plenarnym Rady Ochrony Pracy omówiono sprawozdanie Głównego Inspektoratu Pracy z zakresu działalności Państwowej Inspekcji Pracy.

Bezpieczeństwo - Szkolenia

Sposoby na uatrakcyjnienie szkoleń BHP oraz wykorzystanie w nich technik manipulacji

Skuteczność szkoleń BHP zależy od sposobów ich prowadzenia. Zaangażowanie uczestników, odpowiedni dobór narzędzi szkoleniowych, a także sposoby przekazywania treści wpływają na efektywność takiego rodzaju szkoleń. Czy warto wykorzystywać techniki manipulacji w trakcie ich prowadzenia? Jakie metody wpływają na atrakcyjność szkoleń BHP?

Artykuł promocyjny

Szkolenia VDS

Prawo

Bolesna pierwsza połowa roku 2013 dla firm

13 392 skarg na pracodawców otrzymali tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 roku pracownicy Inspekcji Pracy. Skargi te dotyczyły takich problemów, jak m.in: wynagrodzenia i inne świadczenia pieniężne (41%), nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy (20%), a także warunków pracy (18%), czasu pracy (8%), legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej (4%), urlopów (2%) i pozostałych kwestii (7%) – informuje Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.

Ergonomia

Ciekawostki ergonomiczne czyli jak w bezpieczny sposób ułatwić pracę - cz. II

Rynek ergonomicznych innowacji stale zwiększa swoje zasoby, wprowadzając coraz to nowe produkty, które wpływają na jakość wykonywanych obowiązków. Z jakimi ergonomicznymi innowacjami można spotkać się na rynku produktów? W jaki sposób ich użytkowanie wpływa na jakość sprawowanych obowiązków?

Psychologia

Efektywne zarządzanie personelem. Inteligencja emocjonalna – cz. IV

Zdolności czysto intelektualne pozostają względnie stałe; umiejętności emocjonalnych można nauczyć się w dowolnym okresie życia. Bez względu na to, jak bardzo ktoś jest nieśmiały, popędliwy, niewrażliwy czy niedostrojony do innych, może − jeśli tylko ma odpowiednią motywację i wystarczająco się stara − wyrobić sobie kompetencję emocjonalną. Kompetencja emocjonalna jest szczególnie ważna na stanowiskach pracy, gdzie mamy bezpośredni kontakt z wieloma pracownikami i musimy umiejętnie nimi pokierować, wywrzeć wpływ. Taką funkcję pełni również w zakładzie specjalista do spraw BHP.

Felieton - BHP w Pigułce

Behapowcy Klatkowcy i Przepisowi Behapowcy kontra Specjaliści ds. BHP - Profesjonaliści

Do napisania tego artykułu – pół żartem, pół serio – skłoniło mnie wykonywanie zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy przez behapowców-amatorów oraz kolegów i koleżanki z branży, podpisujących się dumnie: Specjalista ds. BHP.

Wydarzenia

Relacje i zapowiedzi


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij