Promotor BHP wydanie nr 5/2019
Promotor BHP wydanie nr 5/2019

Tematem przewodnim wydania jest bezpieczeństwo w budownictwie – zagrożenia przy pracach wysokościowych. Można w nim przeczytać między innymi o: niesprawnym rusztowaniu będącym przyczyną upadku z wysokości, 10 bezpiecznych krokach w budownictwie, środkach ochrony zdrowia i życia pracowników na placu budowy, finansowaniu zadań pierwszej pomocy, wykorzystaniu nowoczesnej techniki w procesie spawania, ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku stolarza.

Temat numeru

Niesprawne rusztowanie przyczyną upadku z wysokości

Rusztowania, mimo że są konstrukcjami tymczasowymi, stanowią niezwykle ważne ogniwo w całym procesie budowlanym. Są miejscem pracy wielu osób. Dlaczego zatem tak często kierownicy budowy bagatelizują ich bezpieczny montaż?

„Wysoki” poziom bezpieczeństwa

Prace na wysokości należą do szczególnie trudnych i niebezpiecznych. Stosując się do kilku fundamentalnych zasad, możemy jednak ograniczyć ryzyko do minimum. W artykule przybliżamy owe reguły i zachęcamy do dzielenia się tą wiedzą z innymi.

BEZPIECZEŃSTWO PRACY

Zagrożenia i środki ochrony zdrowia oraz życia pracowników na placu budowy

Skutecznym sposobem ograniczenia niekorzystnego wpływu czynników środowiska pracy na pracownika budowlanego jest stosowanie odpowiednich środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Pracodawcy muszą o nie zadbać.

Wykorzystanie nowoczesnej techniki w procesie spawania. Tradycyjne stanowisko kontra stanowisko spawania laserowego

Całkowite zrobotyzowanie i zabudowanie stanowiska pracy spawacza może wyeliminować wiele zagrożeń powstających w procesie spawania. Przekonujemy, że warto inwestować w nową technologię, w połączeniu z nowoczesnymi metodami bezpieczeństwa.

Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku stolarza

Pracownik wykonujący prace stolarskie dokonuje obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych z użyciem różnego rodzaju maszyn i narzędzi. Wiele zagrożeń czyha na stolarza w jego miejscu pracy, zwłaszcza że niektóre pyły mogą wpływać na rozwój komórek rakowych.

Pierwsza pomoc

Jak sfinansować zadania z obszaru pierwszej pomocy?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów finansowania zadań z zakresu pierwszej pomocy. Coraz więcej firm proponuje nowe rozwiązania w celu utrzymania w pełnej sprawności wszystkich elementów dotyczących pierwszej pomocy. Jednym z nich jest model subskrypcyjny.

Ergonomia

Ergonomia prac biurowych

Praca w biurze, bez względu na to, jaki jest jej charakter, jest pracą siedzącą. Zbyt długo wykonywana może mieć negatywny wpływ na zdrowie osoby zatrudnionej i przyczynić się do powstania wielu dolegliwości.

Prawo

Podstawy prawne odpowiedzialności pracodawcy

Pracodawca za naruszenie praw pracowniczych może ponieść karę w postaci grzywny wynoszącej od 1000 do 30 000 zł. W artykule przedstawiamy rodzaje odpowiedzialności przełożonych i konsekwencje popełnianych przez nich wykroczeń.

Nowe przepisy BHP przy obsłudze żurawi

16 lutego 2019 roku weszły w życie nowe przepisy BHP przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Głównym celem długo wyczekiwanego rozporządzenia jest przede wszystkim zapewnienie operatorom żurawi bezpiecznych warunków pracy.

Wydarzenia

19. edycja Targów BHP w Katowicach

Za nami 19. odsłona Targów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej. Tegoroczna impreza odbyła się 2-4 kwietnia w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Zdobądź specjalistyczną wiedzę

Wprowadź w swojej firmie nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji. Nie wiesz jak? Odwiedź najbliższe Konferencje Techniczne organizowane przez Axon Media i skorzystaj z wiedzy specjalistów!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij