Promotor BHP wydanie nr 7-8/2012
Promotor BHP wydanie nr 7-8/2012

Dialog społeczny W tym miesiącu rozpocznę numer od spraw organizacyjnych. Jedna z nich dotyczy konferencji, którą redakcja „Promotora BHP” organizuje 27 września 2012 r. w Katowicach. Nasi prelegenci będą mówić o efektywnym dysponowaniu środkami ochrony indywidualnej, metodach przeprowadzania analiz kosztów i roli, jaką oceny ryzyka odgrywają w „Optymalizacji wydatków na BHP”. Na spotkaniu pod tą właśnie nazwą zgromadzimy ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Det Norske Veritas, a także dostawców produktów i usług dla zarządzania ŚOI. Kluczowym elementem konferencji będą warsztaty związane z przygotowywaniem oceny ryzyka, które poprowadzi Zbigniew Wąsik z DNV. Gorąco zapraszam każdego, kto nie chce oszczędzać na bezpieczeństwie pracowników, a jednocześnie zależy mu na optymalizacji wydatków, wszystkich, którzy chcą się nauczyć, jak nie wyrzucać pieniędzy w błoto i jak odpowiednio uzasadnić sobie i szefowi konieczność ponoszenia takich, a nie innych (najczęściej niższych) kosztów na środki ochrony indywidualnej. Druga sprawa to prośba o nadsyłanie do redakcji pytań z dziedziny BHP, jakie chcieliby Państwo zadać naszym ekspertom. Proszę o zadawanie wszelkich pytań i sygnalizowanie różnych problemów, z którymi muszą się Państwo zmagać – nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie. Z krótkich pytań i odpowiedzi stworzymy dział poświęcony na dyskusję, natomiast szczegolnie ciekawe i głębokie problemy przeznaczymy na szersze artykuły. Naszym celem jest zintensyfikowanie dialogu z naszymi Czytelnikami. Chcemy odpowiadać na Państwa potrzeby. W tej chwili jesteśmy po analizie badań ankietowych przeprowadzonych wśród naszych prenumeratorów i mogę Państwa zapewnić, że będziemy się dla Was zmieniać zgodnie z zawartymi w ankietach sugestiami. Proszę o przysyłanie pytań i uwag na adres e-mailowy promotor@elamed.pl, faksem na numer 32 788 51 68 lub na adres pocztowy podany obok w stopce redakcyjnej. Cały czas czynne są również nasze telefony. Serdecznie zapraszam do współpracy i dalszej lektury „Promotora BHP”, a także do obserwowania zmian w naszym miesięczniku, które – mam nadzieję – Państwa zadowolą. Marta Szczepanik redaktor prowadząca

Wydarzenia

Relacje i zapowiedzi

Temat numeru

Bezpieczeństwo w procesach magazynowych

Zachowanie prawidłowych warunków pracy przy magazynowaniu wymaga od uczestników procesów magazynowania maksymalnego ograniczenia zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas ich realizacji.

Uwaga, pieszy w magazynie

Gdy dojdzie do wypadku z powodu brawury, nieuwagi operatorów lub niewłaściwej organizacji pracy, to poszkodowane są najczęściej osoby postronne. Jakie przepisy chronią zatrudnionych w magazynach i jakie kroki może podjąć pracodawca, aby zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom z udziałem wózków widłowych?

Bezpieczeństwo - Praca

Ocena ryzyka zawodowego dla pracownika transportu ręcznego

Przez ręczne prace transportowe rozumie się każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków albo materiałów przez jednego pracownika lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez: unoszenie, podnoszenie, układanie, pchanie, ciągnięcie, przenoszenie, przesuwanie, przetaczanie lub przewożenie.

Za kierownicą – bezpieczeństwo kierowcy w transporcie towarów niebezpiecznych

Najczęstszym powodem wypadku związanego z transportem towarów niebezpiecznych jest błąd człowieka. Dlatego niezwykle ważne jest, aby poznać pożądany profil kierowcy samochodu przewożącego towary niebezpieczne, ale także ogólny profil kierowcy-operatora.

Bezpieczeństwo - Analiza wypadku

Gdy tymczasowe jest niebezpieczne...

Nawet krótka zmiana organizacji miejsca pracy przekształca warunki pracy i istniejące w zakładzie zagrożenia. To może doprowadzić nawet do ciężkiego wypadku, którego analizę przedstawiamy poniżej.

Bezpieczeństwo - Szkolenia

Dobre praktyki w szkoleniach BHP

Jak uczą się dorośli? Czy skuteczne szkolenie osób dorosłych jest w ogóle możliwe? Przedstawiamy założenia efektywnego szkolenia BHP oraz przykłady dobrych praktyk w tej dziedzinie.

Technologie

Krok naprzód – najnowsze technologie produkcji podeszwy

Stopy greckie, rzymskie, egipskie, różne szerokości, różne długości palców. Nie tylko rozmiar różnicuje ludzkie stopy. Zadaniem producenta obuwia (czy to bezpiecznego, czy ochronnego, czy codziennego użytku) jest zaprojektowanie takich wzorów, które zaspokoją największą liczbę użytkowników.

Artykuł promocyjny

Kiedy liczy się każda sekunda...

Minęły już czasy, kiedy do wykonania jednego zadania delegowano kilku „zabezpieczających się wzajemnie” pracowników. Automatyzacja procesów produkcyjnych i nacisk na zwiększanie efektywności sprawiły, iż na stanowiskach do niedawna jeszcze wieloosobowych pozostaje dziś już tylko jeden pracownik. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia takiej osobie bezpiecznych warunków pracy. Jak to zrobić?

Prawo

Oznakowanie opakowań substancji i mieszanin niebezpiecznych

Zgodnie z życzeniami naszych Czytelników analizujemy na łamach „Promotora BHP” najnowsze akty prawne.

Artykuł promocyjny

Problemy z kontrolą ŚOI zaczynają się… przed kontrolą

Nowy, choć już „okrzepły” przepis kontroli ŚOI stwarza znacznie więcej kłopotów, niż by się mogło wydawać. Problem nie zaczyna się i nie kończy na szkoleniu z zakresu przeglądu oraz wizualnej i manualnej ocenie stanu sprzętu. Trudny początek często związany jest z formalnymi procedurami i bardzo konkretną polityką magazynową.

Prawo

Dostosowanie maszyn do wymagań minimalnych dyrektywy narzędziowej

Artykuł promocyjny

BiPoint – dystrybutor artykułów BHP na miarę oczekiwań!

Zagadnieniem automatycznych dystrybutorów firma DynaTech zajmuje się od ponad 10 lat. Jest to jedna z dwóch głównych gałęzi działalności naszej firmy.

Ergonomia

Jak przetrwać w biurze do emerytury – składowanie i użytkowanie dokumentów – cz. I

Często zupełnie zapomnianą kwestią ergonomii biurowej jest optymalna organizacja przestrzeni miejsca pracy intelektualnej pod kątem przechowywania dokumentów oraz szybkiego i ergonomicznego do nich dostępu.

Zagrożenia w pracy muzyka instrumentalisty – cz. I

Muzycy często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń ergonomicznych związanych z grą na instrumencie.

Psychologia

Asertywne funkcjonowanie w pracy – cz. I

Asertywna postawa w środowisku pracy może przynieść wiele korzyści. Na pewno ułatwi sprawną komunikację ze współpracownikami, przełożonymi lub klientami, a jednocześnie pozwoli niwelować ewentualne manipulacje z ich strony.

Dobre praktyki

Innowacyjne urządzenia w służbie BHP

W MCD Electronics wykorzystuje się urządzenia własnego projektu, aby usprawnić pracę i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Idee Kaizen, system 5S oraz opracowany przez fi rmę system DOMITO pozwalają na ergonomiczne i energooszczędne zarządzanie produkcją w taki sposób, by była ona efektywna i bezpieczna jednocześnie.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij