Promotor BHP wydanie nr 4/2017
Promotor BHP wydanie nr 4/2017

Redaktorem honorowym kwietniowego wydania został Grzegorz Szałas, dyrektor Ośrodka Bezpieczeństwa Pracy w Radomiu, który wyjaśnia Czytelnikom, co łączy szkolenia BHP z escape roomem. Materiał wzbogacony jest o QR kod do wideo z ciekawymi formami szkoleń. Ponadto w numerze m.in.: bezpieczeństwo pracy w rafinerii Grupy LOTOS S.A., zagrożenie wybuchowe stwarzane przez pyły palne, a także upadki z rusztowań. Serdecznie zapraszamy!

Temat numeru

Bezpieczeństwo pracy w rafinerii Grupy LOTOS S.A.

Grupa LOTOS przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa osób przebywających i pracujących na terenie przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia należą do priorytetów. Spółka kieruje się zasadą, że: żadna praca nie jest na tyle ważna i pilna, aby nie można jej było wykonać bezpiecznie. Stosuje również regułę „zero tolerancji” dla lekceważenia zasad i nieprzestrzegania wymagań m.in. w zakresie bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia, ochrony fizycznej i ochrony przeciwpożarowej.

Artykuł promocyjny

Ergonomia na stanowisku pracy. Jak należy dbać o swoją postawę przy obicążeniu zawodowym? Cz. I

Wielu z nas zastanawia się, czy możemy mieć wpływ na to, by mieć zdrowy kręgosłup, wykonując zawód, który go obciąża. Na to pytanie odpowiemy w tym artykule, biorąc pod uwagę czynniki, jakie wpływają na znaczne poprawienie jakości życia przy zastosowaniu odpowiednich zaleceń.

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Ocena ryzyka kierowcy cysterny z benzyną

Tym razem prezentujemy ocenę ryzyka zawodowego dla kierowcy cysterny z benzyną. Z czym wiąże się jego praca, a także na jakie zagrożenia jest narażony? O tym w niniejszym artykule

Bezpieczeństwo - Praca

Zagrożenie wybuchowe stwarzane przez pyły palne

W artykule zostanie przybliżona procedura przeprowadzenia oceny zagrożenia wybuchem w odniesieniu do pyłów palnych, na przykładzie pyłu drzewnego.

Przywództwo w zmienaniu kultury bezpieczeństwa

Słowo „przywództwo” zrobiło zastanawiającą karierę wśród osób zajmujących się systemami zarządzania bezpieczeństwem. Zastanówmy się, czy przywódca stanowi kolejną wersję „kierownika”, „dyrektora”, „menadżera”,czy też pojawiła się „nowa jakość” związana z zarządzaniem organizacjami. Jeśli jest to „nowa jakość”, potrzebny był nowy termin.

Współpraca w zakresie BHP z podwykonawcami

Artykuł zawiera m.in. wykaz ważniejszych uregulowań prawnych związanych z tematem, a także informacje o dostępnej literaturze dotyczącej tego zagadnienia. Znajdują się tutaj również propozycje rozwiązań prawno-organizacyjnych, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy wśród podwykonawców.

Bezpieczeństwo - Szkolenia

Co łączy szkolenia BHP z escape roomem?

Escape room, czyli ucieczka z pełnego zagadek pokoju, to zabawa, która bije rekordy popularności na całym świecie. Idea escape roomów stała się inspiracją dla Ośrodka Bezpieczeństwa Pracy w Radomiu, który przygotował program szkolenia BHP w oparciu o tę innowacyjną formułę. O tym, jak można wykorzystać inspiracje z tej coraz bardziej popularnej formy rozrywki, by uatrakcyjnić szkolenie, opowiada Grzegorz Szałas, dyrektor Ośrodka Bezpieczeństwa Pracy w Radomiu.

Bezpieczeństwo - Analiza wypadku

Upadki z rusztowań

Przyczyną większości wypadków przy pracach budowlanych są nieprawidłowe zachowania pracowników. W niniejszym artykule opisano dwa zdarzenia – upadki z rusztowań, które można byłoby uznać za kolejne przykłady braku zdrowego rozsądku i wyobraźni u „budowlańców”, gdyby nie to, że w wyniku tych wypadków pracownicy doznali ciężkich obrażeń ciała i otarli się o kalectwo. W drugim przypadku uwagę przyciąga lekceważenie przepisów oraz brak odpowiedzialności i elementarnej wiedzy, także u pracodawcy, który nadzorował prowadzone przez poszkodowanych prace.

Prawo

Zmiany w prawie pracy w 2017 r.

Rok 2017 niesie ze sobą liczne zmiany w prawie pracy. Będą one dotyczyć przede wszystkim ustalania regulaminu pracy, wynagradzania, tworzenia ZFŚS, a także wydawania świadectw pracy. Wydłużeniu i ujednoliceniu uległy również okresy odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy o pracę.

Ergonomia

Ergonomia w laboratoriach i pomieszczeniach czystych

W pomieszczeniach przeznaczonych do prowadzenia specjalistycznych badań priorytetem są zarówno wymagania instalatorskie, jak i te podyktowane względami ergonomicznymi oraz bezpieczeństwa użytkowania.Każdy przypadek pomieszczenia laboratoryjnego jest inny i należy rozpatrywać go indywidualnie, uwzględniając ogólne wymagania, według których projektowane są tego typu pomieszczenia. Bezpieczeństwo użytkowników, prowadzonych prac i środowiska jest zawsze priorytetem, a aranżacja przestrzeni pracy powinna je odzwierciedlać.

Psychologia

Jak urozmaicić szkolenie? Nowoczesne narzędzia multimedialne i materiały dydaktyczne

W niniejszym materiale zaprezentowano nowoczesne narzędzia i materiały, które w sposób atrakcyjny mogą urozmaicić szkolenia, a tym samym korzystnie wpłynąć na efektywność procesu nauczania. Na czym polega metoda tekstu przewodniego, webquest, czy „odwrócone nauczanie”? Zapraszamy do lektury.

Wywiad

Najlepszy z najlepszych – o postaci biegłego sądowego słów kilka

Prezentujemy rozmowę z biegłym sądowym wpisanym na listę prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie z zakresu BHP Andrzejem Dziedzicem, ekspertem ds. BHP certyfikowanym przez CIOP-PIB, właścicielem Biura Doradczo-Usługowego BHP w Dąbrowie Tarnowskiej. Rozmowę prowadzi Marzena Bramer.

Listy do Redakcji

Pytanie od Czytelnika – praca w wykopach

Jakie są podstawowe wymagania dotyczące bezpiecznej organizacji pracy w głębokich wykopach?

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij