Promotor BHP wydanie nr 3/2017
Promotor BHP wydanie nr 3/2017

Redaktorem honorowym marcowego wydania został prof. dr hab. inż. Tomasz Węgrzyn, który w temacie numeru przybliżył ryzyko zawodowe przy spawaniu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – chłodzenie mikrojetowe. W numerze m.in.: ergonomia narzędzi ręcznych, bezpieczeństwo w firmach transportowych. Zapraszamy także do przeczytania specjalnego dodatku „BHP w spawalnictwie”, który znajduje się w drugiej części czasopisma.

Temat numeru

Ryzyko zawodowe przy spawaniu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – chłodzenie mikrojetowe

Artykuł przedstawia omówienie wybranych elementów ryzyka zawodowego związanego z zastosowaniem nowej technologii spawania z mikrojetowym chłodzeniem odnośnie do spawania wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – ram opadowych. W artykule wykazano, że ogólny poziom szacowanego ryzyka przy zastosowaniu spawania z chłodzeniem mikrojetowym mieści się w przedziale: „dopuszczalne”. Wskazano jednak, że wprowadzenie nowej technologii wygenerowało dodatkowe zagrożenia, dotychczas nie odnotowywane na stanowisku spawacza. Zagrożenia te są związane m.in. z zastosowaniem płynów kriogenicznych.

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Operator centrum obróbkowego CNC - ocena ryzyka zawodowego

Zagrożenia wynikające z pracy na obrabiarkach CNC zależą od typu obrabiarki, stosowanych narzędzi, a także obrabianych materiałów. W niniejszym opracowaniu autorka przedstawi ocenę ryzyka dla operatora centrum obróbkowego CNC.

Bezpieczeństwo - Praca

Budowa domu z pnia – od fundamentów po dach

Spoglądając na domy z bali, obserwując długie, kilku- czy kilkunastometrowe drewniane belki, można się domyślać, że podczas budowy pojawia się szereg zagrożeń dla pracujących osób. Czy niebezpieczne sytuacje są powodowane tylko specyficzną konstrukcją, czy znowu człowiek ma tutaj więcej do powiedzenia? Jak to wygląda od wewnątrz, postaramy się przedstawić w materiale.

Bezpieczeństwo w firmach transportowych

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada pracodawca, na którym spoczywa obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Wobec powyższego, wszystkie stanowiska pracy występujące w firmie transportowej muszą być dostosowane do obowiązującego prawa.

Dobre praktyki

BHP jako element społecznej odpowiedzialności biznesu w Grupie Polpharma

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim są największym zakładem produkcji leków, który poza Polfą Warszawa i Medana Pharma w Sieradzu oraz mniejszymi oddziałami tworzą Grupę Polpharma. Polpharma S.A. należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie. Motto firmy brzmi „Ludzie pomagają ludziom”, w które wpisuje się również działania Korporacyjnej Służby BHP.

Ergonomia

Ergonomia narzędzi ręcznych

Narzędzia to ten element środowiska życia, który pozwolił człowiekowi na zwiększenie efektywności działania i sprawił, że zaczął on dominować nad pozostałymi istotami żywymi. Można uznać, ze historia cywilizacji to ciągle następujący rozwój narzędzi, który umożliwił nie tylko postęp w sferze materialnej, ale również niematerialnej – szeroko pojętej kulturze. Warto zatem poświęcić nieco uwagi ergonomii narzędzi, zwłaszcza tych najprostszych,a zarazem najczęściej wykorzystywanych – one bowiem ciągle jeszcze stanowią o naszej efektywności.

Listy do Redakcji

Badania profilaktyczne pracowników – obowiązki pracodawcy

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie badań profilaktycznych pracowników, w tym prowadzących samochody prywatne do celów służbowych?

Absurdy BHP

Dział VII – w prawie BHP

Pracodawca jest rozliczany z przestrzegania przepisów prawa pracy, jak i z przepisów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym miejscu należy zaznaczyć, ze łatwo jest działać, kiedy są one jasne, czytelne i konkretne. A co w sytuacji, kiedy nie nadążają np. za postępem technicznym, są przestarzałe czy niezrozumiałe lub zupełnie nieżyciowe? Żeby nie być gołosłownym, przytoczmy dwa rozporządzenia.

Wydarzenia

Wydarzenia

DODATEK SPECJALNY BHP W SPAWALNICTWIE

DODATEK BHP W SPAWALNICTWIE


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij