Promotor BHP wydanie nr 11/2016
Promotor BHP wydanie nr 11/2016

W listopadowym numerze „Promotora BHP” przyjrzymy się bliżej branży motoryzacyjnej. Niniejsze wydanie zostało wzbogacone o przegląd porównawczy butów ochronnych z podnoskiem. Ponadto w numerze: bezpieczna praca w pomieszczeniach czystych (clean rooms), zagrożenia na stanowisku diagnosty samochodowego, ergonomia prac zimowych.

Temat numeru

Szczęśliwa trzynastka branży motoryzacyjnej. Case study na przykładzie Faurecii Grójec R&D Center S.A.

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy ochrona zdrowia i życia pracowników związana z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (Kodeks Pracy – art. 207§2). Każdy pracodawca ma obowiązek ciągłego analizowania stanowisk pracy i ich modernizowania, aby były one jak najbezpieczniejsze i ergonomiczne. W jaki sposób dba się o bezpieczeństwo pracowników w branży motoryzacyjnej?

Bezpieczeństwo - Zdrowie

Zdrowa firma – działania poprawiające zdrowie pracowników

Firma Care Solutions zajmuje się wdrażaniem programów prozdrowotnych do przedsiębiorstw o różnym profilu. Działania zdrowotne szyte są na miarę potrzeb pracowników firmy. Programy opierają się na fizjoterapii, treningu, dietetyce i psychologii. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, przyjmowanych pozycji, specyfiki pracy i wieku kadry, podejmowane są działania mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia. Zyskuje pracownik, zyskuje firma.

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Zagrożenia związane z odśnieżaniem ulic

Obfite opady śniegu oraz zmiany temperatury zimą powodują zaleganie pokrywy śnieżnej, śnieżno-lodowej lub błota pośniegowego na drogach i ulicach. Zgodnie z przepisami śnieg z ulic musi być usuwany. Na jakie zagrożenia jest narażony pracownik zajmujący się właśnie odśnieżaniem ulic?

Bezpieczeństwo - Praca

Zagrożenia na stanowisku diagnosty samochodwego

Praca na stanowisku diagnosty samochodowego wiąże się z wieloma zagrożeniami. W niniejszym artykule mowa będzie nie tylko o sprawach dotyczących samego badania technicznego, ale również o środowisku pracy i kwestiach zdrowotnych.

Bezpieczeństwo w pomieszczeniach czystych – clean rooms

Pomieszczenia czyste – clean rooms – po raz pierwszy zastosowano w USA w ubiegłym wieku. Początkowo wykorzystywane były do badań, z czasem ich rola i zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu znacznie wzrosły. W dobie zaawansowanych technologii i intensywnego rozwoju technologicznego stały się nieodzownym elementem infrastruktury parków przemysłowych, jak również znalazły zastosowanie w obiektach służby zdrowia, ośrodkach uniwersyteckich i badawczych.

Podstawowe zasady klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawić podstawowe zasady klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem dla palnych gazów, par cieczy oraz pyłów. Zapraszamy do lektury.

Bezpieczeństwo - Analiza wypadku

Śmiertelne przygniecenie w naczepie

Wykonywanie przez pracownika czynności, do których nie został przeszkolony, zawsze niesie ze sobą ryzyko. I nie mówimy tutaj wyłącznie o źle wykonanej pracy. Zagrożone jest przede wszystkim zdrowie, a nawet życie pracownika. W niniejszym materiale autor prezentuje śmiertelny wypadek, który miał miejsce na naczepie do przewozu zwierząt. Jak do niego doszło? Zapraszamy do lektury.

Artykuł promocyjny

Wiele osób niepotrzebnie znosi dyskomfort stóp

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego to prawdopodobnie najpoważniejszy problem związany ze środowiskiem pracy w krajach zachodnich.

Zrealizuj cel – zero wypadków

Wszędzie tam, gdzie w miejscu pracy pojawia się ryzyko, zazwyczaj wiele czasu zajmuje zamawianie i oczekiwanie na nowe znaki bezpieczeństwa, które będą ostrzegać pracowników przed zagrożeniami i wskazywać im, w jaki sposób można uniknąć wypadku. Używając profesjonalnej drukarki do znaków oraz oprogramowania, firmy mogą projektować, drukować i wdrażać nowe znaki o wiele szybciej, dzięki czemu zmniejszają liczbę wypadków w pracy i tym samym wspierają realizację programu zero wypadków.

Ergonomia

Ergonomia i bezpieczeństwo prac zimowych

Zgodnie z coroczym cyklem pór roku już niedługo zawita do nas zima. Ma ona dwa oblicza – jest piękna dla tych, którzy akurat wypoczywają, a w szczególności wypoczywają aktywnie. Odmienne zdanie na ten temat mają ci, którzy zimą musza pracować. I jeszcze pół biedy, jeśli całą zmianę przebywają w ciepłych pomieszczeniach, a zimno i śnieg doskwiera im tylko podczas drogi do i z biura, czy hali fabrycznej. Ale jest jeszcze wcale niemała grupa osób, które pracują poza pomieszczeniami zamkniętymi. I to właśnie oni najbardziej są narażeni na wszelkie niedogodności związane przede wszystkim z niską temperaturą panującą zimą.

Psychologia

Proces uczenia się dorosłych w świetle badań psychologicznych

Jakie wyróżniamy style uczenia się oraz typy słuchaczy wśród dorosłych? Jak ich różnorodność wpływa na sposób uczenia się dorosłych?

Listy do Redakcji

Zasady bezpieczeństwa prac na torowiskach

Jakie podstawowe zasady bezpieczeństwa powinny obowiązywać podczas prac na torowiskach i obok torów kolejowych?

Przegląd porównawczy

Obuwie stosowane w środowisku pracy. Prawo i praktyka

Obuwie stosowane na stanowiskach pracy, oprócz tego, że zastępuje obuwie własne pracownika, to pełni jednocześnie ważną funkcję związaną z bezpieczeństwem i ergonomią. W zależności od stopnia ochrony dzieli się ono na obuwie bezpieczne, ochronne i zawodowe.

Obuwie ochronne – rodzaje i wymagania

Zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG [1], obuwie o cechach ochronnych jako środek ochrony indywidualnej, może być wprowadzone do obrotu na rynkach krajów Unii Europejskiej pod warunkiem, że spełnia zasady oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami.

Obuwie ochronne i bezpieczne z podnoskiem

Flesz

Flesz


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij