Promotor BHP wydanie nr 5/2016
Promotor BHP wydanie nr 5/2016

Majowy „Promotor BHP” już w sprzedaży!

Redaktorem honorowym niniejszego wydania jest Andrzej Dziedzic, ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB, którego artykuł „Praca na wysokości. Upadek – skutki – pierwsza pomoc – cz. II” znajdą Państwo na s. 16.  Ponadto w wydaniu m.in.: „Prace pod ruchem” autorstwa specjalistów z firmy SKANSKA (s. 8), bezpieczeństwo pracy w budownictwie (s. 32), a także ergonomia pracy w hałasie (s. 35). Zapraszamy także do lektury obszernego przeglądu porównawczego rękawic do środowiska zaolejonego (s. 51).

Temat numeru

Prace pod ruchem

Dla większości kierowców napotkanie utrudnień w ruchu drogowym spowodowanych jej przebudową zazwyczaj nie jest przyjemnym doświadczeniem. Spodziewany efekt w postaci późniejszej wygody w podróżowaniu nieco łagodzi stres, jednak zmiany w ruchu czy pośpiech mogą wpływać na pojawienie się sytuacji niebezpiecznych na drodze.

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Operator spycharki gąsienicowej - ocena ryzyka zawodowego

Czym charakteryzuje się praca operatora spycharki gąsienicowej? Na jakie zagrożenia narażony jest pracownik? Odpowiedź w niniejszym artykule.

Bezpieczeństwo - Praca

Praca na wysokości. Upadek - skutki - pierwsza pomoc - cz. II

Druga część artykułu poruszającego kwestię pracy na wysokości. Autor prezentuje rodzaje obrażeń kręgosłupa i narządów wewnętrznych oraz zasady pierwszej pomocy.

Analiza roczna z ochrony przeciwpożarowej - element poprawy bezpieczeństwa

Prawidłowo funkcjonujący system ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy jest gwarancją zapobiegania pożarom i innym niebezpiecznym zdarzeniom. Dodatkowym elementem prawidłowo działającego systemu ochrony przeciwpożarowej jest spełnienie nałożonych obowiązków wymaganych przepisami prawa. W jaki sposób sprawdzić, czy system ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy jest prawidłowy? Takie pytanie niejednokrotnie zadaje sobie pracodawca czy inspektor ochrony przeciwpożarowej zatrudniany w zakładzie pracy. Stąd propozycja analizy rocznej z ochrony przeciwpożarowej, będąca jednym z elementów poprawy bezpieczeństwa pożarowego zakładu pracy.

Dobre praktyki

Dobre praktyki w RAFAKO SA

RAFAKO SA należy do największych polskich firm zajmujących się generalną realizacją inwestycji w zakresie kompletnych bloków energetycznych oraz projektowaniem, produkcją, budową i serwisem urządzeń, i obiektów energetycznych. Od listopada 2011 roku Spółka wchodzi w skład Grupy PBG. Jak wyglądają dobre rozwiązania z BHP w niniejszej firmie? Zapraszamy do lektury.

Artykuł promocyjny

Zeskanuj swoje stopy systemem FootStop Service

Zdobywca Złotego Medalu MTP i Grand Prix SAWO 2016

Prawo

Dokształcanie pracowników rodzi obowiązki

Pracownik wykwalifikowany jest z zasady pracownikiem lepszym, bardziej kompetentnym. Powoduje to, że inwestycja w naukę może przynieść pracodawcy wiele dobrego, ale również rodzi po jego stronie obowiązki. Z czym musi się zmierzyć pracodawca doszkalający pracownika? Co pracownik powinien wiedzieć, chcąc zgłębić swoją wiedzę? O tym w niniejszym artykule.

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie

Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzować i przypomnieć wiedzę związaną z prawnymi aspektami pracy na budowie.

Ergonomia

Ergonomia pracy w hałasie

Praca w nadmiernym hałasie należy nie tylko do bardzo dokuczliwych, ale także niebezpiecznych dla zdrowia. W jaki sposób można zwiększyć komfort pracy na takim stanowisku? Zapraszamy do lektury.

Psychologia

Mediacje w miejscu pracy w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy

Niniejszy artykuł prezentuje technikę zapobiegania konfliktom – tzw. Porozumienie Bez Przemocy (Nonvilent Communication, NVC), zwane inaczej porozumieniem współczującym. W jaki sposób można wykorzystać je w miejscu pracy?

Listy do Redakcji

Obowiązki pracownika służby BHP - pytanie od Czytelnika

Jakie są obowiązki pracownika służby BHP w zakresie zagadnień związanych z instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej?

Absurdy BHP

Dział I - Szkolenia

Poniższy materiał powstał, ponieważ życie dostarcza przykładów, z których wynika, że nawet proste zadania mogą przerosnąć i sprawić dużo trudności. Zdarzają się wówczas sytuacje zabawne, ale i szkodliwe. Niniejszy materiał został przygotowany w celu odświeżenia i dodania wartości służbie bhp, jako służbie kompetentnej i godnej zaufania. W materiale została zwrócona uwaga nie na osoby, ale na zachowania, które trwale podważają istotną rolę służby bhp wypracowywaną przez rzetelnych behapowców.

Przegląd porównawczy

Dobór rękawic ochronnych do pracy z czynnikami chemicznymi

Każde środowisko pracy niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia pracowników. Zagrożeniami mającymi znaczący wpływ na zdrowie pracowników są oleje i smary mineralne, jak również rozpuszczalniki i inne substancje chemiczne. Niniejszy artykuł porusza kwestie rękawic zabezpieczających przed szkodliwym wpływem tych substancji na organizm ludzki.

Właściwości rękawic do pracy z olejami mineralnymi - na co zwrócić uwagę?

Jednym z najczęściej spotykanych środków ochronnych, stosowanych podczas prac wykonywanych w narażeniu na działanie olejów mineralnych, są rękawice ochronne, przeznaczone do prac w narażeniu na działanie czynników chemicznych [2]. W niniejszym artykule jego autorki prezentują właściwości, jakie muszą spełniać takie rękawice.

Rękawice do pracy z olejami i smarami

Wydarzenia

Wydarzenia

Flesz

Flesz


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij