Promotor BHP wydanie nr 10/2015
Promotor BHP wydanie nr 10/2015

 

Wyjątkowe dwujęzyczne wydanie „Promotora BHP” poświęcone zostało odbywającym się co dwa lata międzynarodowym Targom A+A w Düsseldorfie, jednej z najważniejszych na świecie wystawie poświęconej szeroko pojętemu BHP. Targi odbędą się dopiero pod koniec października i dlatego sprawozdań z nich należy oczekiwać dopiero w kolejnych numerach czasopisma.

 

W numerze znajdą Państwo m.in.: porównawczy środków do ochrony górnych dróg oddechowych, praca na podestach, przegląd rynku ŚOI, a także wywiad z Elżbietą Bożejewicz.

 

Redaktorem honorowym wydania został dr Zbigniew Jóźwiak z Instytutu Medycyny Pracy z im. prof. Jerzego Nofera, który zaprezentował temat ergonomii pracowników 50+. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Temat numeru

Środki ochrony indywidualnej w Polsce – przegląd rynku

Minęło już ponad jedenaście lat od chwili, gdy Polska stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej. Moment ten stał się przełomowy dla życia nie tylko zwykłych obywateli naszego kraju, ale także Polaków jako pracowników w tysiącach przedsiębiorstw – i jednocześnie użytkowników ochron osobistych. Również dla producentów moment ten zapamiętany został jako ważny w historii ich firm.

Znajdź specjalistę –polscy producenci ŚOI

Bezpieczeństwo - Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego pracowników pracujących na podestach

Praca na podestach należy do prac szczególnie niebezpiecznych, gdyż wykonywana jest na wysokości. Pracownik wykonuje prace remontowe i wykończeniowe (np. tynkowanie, malowanie) na różnego rodzaju obiektach. W związku z nieraz dużą wysokością, na jakiej wykonywane są prace, konieczne jest zapewnienie skutecznej asekuracji i ewakuacji. Podesty powinny być wyposażone w antypoślizgową podłogę i balustrady.

Bezpieczeństwo - Praca

Kierowca samochodu dostawczego – potencjalne zagrożenia wypadkowe

W związku z tym, że w czerwcowym wydaniu czasopisma „Promotor BHP”, opisywaliśmy zagrożenia występujące na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego i pewne zagadnienia mogłyby się powtarzać, na dzisiejszy temat spojrzymy z trochę innej strony.

Bezpieczeństwo w wewnętrznym transporcie mechanicznym

Na czynności transportowe składają się działania związane z załadunkiem towaru, jego przemieszczeniem, rozładunkiem i odpowiednim składowaniem. Transport decyduje o rytmicznej pracy całego przedsiębiorstwa i jego poszczególnych komórek organizacyjnych. Bezpieczeństwo w wewnętrznym transporcie mechanicznym osiąga się przede wszystkim poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne dla środków transportu i składowania towarów, a także dróg transportowych. Bardzo ważne są tutaj również kwalifikacje personelu: wiedza, umiejętności, doświadczenie, predyspozycje manualne i psychiczne.

Lepiej widoczni, widocznie lepsi – wpływ wyboru materiału odblaskowego na bezpieczeństwo użytkownika odzieży

Na rynku polskim dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów materiałów odblaskowych różnych producentów. Większość w kolorach srebrnym i żółtym, a każdy z nich różni się od poprzedniego detalami. Ich dobór powinien następować w taki sposób, aby dopasować materiał odblaskowy do potrzeb pracownika w kontekście jakości, przez co można podnieść poziom bezpieczeństwa użytkownika.

Bezpieczeństwo - Analiza wypadku

Wypadki przy pracy w sektorach polskiej gospodarki w latach 2010-2014

Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w większości sektorów polskiej gospodarki jest nadal niezadowalający. W 2014 roku w każdym tygodniu średnio odnotowano 1704 wypadki przy pracy, w tym 10 ciężkich i 5 śmiertelnych. Negatywny wpływ pracy na zdrowie odczuwa ponad 36% Polaków (w Unii Europejskiej średnio 25%), a 35% pracujących uważa, że ze względu na warunki środowiska pracy nie będzie w stanie po ukończeniu 60. roku życia wykonywać pracy.

Skutki rutyny i nieuwagi pracownika

W 2013 roku w zakładzie branży meblarskiej z terenu woj. warmińsko-mazurskiego doszło do ciężkiego wypadku przy pracy. Pracownik zakładu (wiek: 39 lat, staż pracy w zakładzie: 16 lat) zlekceważył zagrożenie i postawił nogęmiędzy będącym w ruchu wózkiem rozładowczo-załadowczym a transporterem rolkowym. W wyniku wypadku doszło do otwartego złamania obu kości podudzia lewej nogi pracownika. Badający zdarzenie inspektor Państwowej Inspekcji Pracy stwierdził, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga oraz rutyna samego poszkodowanego.

Dobre praktyki

Zabezpieczenie pracy przepalacza w Centrozłom Wrocław

Praca przepalacza odbywa się głównie na otwartej przestrzeni, przy oświetleniu, na wydzielonych polach roboczych, w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń, na różnych poziomach i przy różnorodnych pozycjach roboczych przy pracy. Może również być wykonywana w innych miejscach na terenie przedsiębiorstwa lub poza nim. Na tym stanowisku nie stosuje się technicznych urządzeń zabezpieczających (np.: bariery świetlne, krańcówki, stałe osłony maszyn czy systemy LOTTO), z prostej przyczyny – takowych nie ma.

Bezpieczeństwo tworzymy wspólnie – dobre praktyki w Rockwell Automation

Dążyć do ciągłej poprawy bezpieczeństwa, angażując w to pracowników, to, poza tytułowym mottem przewodnim: „Słuchaj, myśl, rozwiązuj”, podejście działu BHP do realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem w firmie Rockwell Automation w Katowicach.

Praktyczne narzędzia

Metody wysłuchiwania poszkodowanego i świadków – cz. II

W pierwszej części opracowania opublikowanej w „Promotorze BHP” nr 7-8/2015 zostały omówione przesłanki uzasadniające konieczność doskonalenia umiejętności w zakresie wysłuchiwania poszkodowanego i świadków przez członków zespołów powypadkowych. Zarówno regulacje prawne, jak i zwyczajowa praktyka nakładają potrzebę profesjonalnej oceny osobowych źródeł informacji, które mają niepodważalny wpływ na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Nie mniej istotne są: opanowanie technik i metod wysłuchiwania, oceny wiarygodności rozmówców, a przede wszystkim językowych (werbalnych i niewerbalnych) wykładników wypowiedzi. Te aspekty zostaną omówione w bieżącym artykule.

Prawo

Umowy terminowe po 22 lutego 2016 r.

22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadzi obszerne zmiany w zasadach zawierania umów terminowych. Ograniczona zostanie dopuszczalność zawierania umów terminowych na okres przekraczający 33 miesiące, zmianie ulegnie długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony, wprowadzona zostanie możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Choć termin wejścia w życie noweli wydaje się odległy, warto zapoznać się z nią już dziś, a w szczególności z przepisami przejściowymi, aby dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany. Tym bardziej, że w wielu przypadkach zmienione przepisy znajdą zastosowanie do stosunków pracy zawieranych obecnie i trwających w dniu wejścia w życie noweli.

Ergonomia

Ergonomia pracowników 50+

Już od dłuższego czasu jesteśmy bombardowani informacjami, że nasze społeczeństwo się starzeje, a niż demograficzny zaczyna być coraz większym problemem dla gospodarki. Żyjemy dłużej, dłużej zatem pracujemy – ale czy praca ta może być równie efektywna, jak gdy byliśmy młodzi? Jak powinna wyglądać ergonomia pracy tzw. pracownika starszego? Zapraszamy do lektury!

Psychologia

Jak zbudować i utrzymać autorytet wśród pracowników?

Niektórzy szefowie mają nadzieję, że niezależnie od codziennej, żmudnej i trudnej rzeczywistości firmowej można prostymi zabiegami tak „zahipnotyzować” lub zmanipulować podwładnych, że będą pracować z pełnym zaangażowaniem, bez żadnych wątpliwości. Trudno im pogodzić się z faktem, że motywowanie to proces ciągły, a nie jakaś akcja, a społeczne uznanie oparte jest na cenionych przez ludzi wartościach.

Wywiad

Zmiany po zmianach w OSPS BHP

wywiad z Elżbietą Bożejewicz

Przegląd porównawczy

Przegląd porównawczy środków do ochrony górnych dróg oddechowych


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij