W najnowszym wydaniu „Promotora BHP” głównym tematem jest bezpieczna praca w niskich temperaturach. Można w nim również znaleźć artykuły dotyczące m.in.: oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pielęgniarki, odśnieżania dachów płaskich budynków, rękawic ochronnych w zimnym środowisku pracy, tworzenia probezpiecznych zachowań pracowników przedsiębiorstwie. Dwunasty numer „Promotora BHP” został także wzbogacony o przegląd obuwia ze wzmocnionym podnoskiem.
Praca w niskich temperaturach jest zaliczana do pracy w warunkach uciążliwych. Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić nieodpłatnie odpowiednie napoje i posiłki przy pracy w warunkach niesprzyjających dla ludzkiego organizmu.
Zawód pielęgniarki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Osoby podejmujące się pracy na tym stanowisku są również narażone na szereg zagrożeń. W artykule prezentujemy ocenę ryzyka zawodowego dla pielęgniarek/pielęgniarzy.
W artykule przedstawiono jedną ze zmian związanych z ochroną przeciwpożarową zawartą w § 2 pkt 1-b Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu zapewnienia na uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz kształcenia.
Organizacja powinna ciągle doskonalić przydatność, adekwatność i skuteczność systemu zarządzania BHP między innymi poprzez promowanie kultury wspierającej wyżej wymieniony system. Przedstawiamy ostatnią już część z cyklu dotyczącego normy PN-ISO 45001:2018-06.
Dach jest najwyższą konstrukcyjną częścią budynku. Wszelkie prace odbywające się na dachu są traktowane jako roboty wykonywane na wysokości. Jakie zatem należy podjąć działania, by bezpiecznie odśnieżyć dachy płaskich budynków?
W artykule przedstawiono charakterystykę procesu motywowania pracowników do bezpiecznej pracy w przedsiębiorstwie. Omówiono m.in. ogólne podejście do owego procesu oraz takie instrumenty jak możliwość awansu czy partycypacji.
W celu ochrony przed negatywnym oddziaływaniem niskiej temperatury należy wyposażyć pracowników w odpowiednią odzież ciepłochronną (odzież, obuwie, rękawice). Jakie materiały stosuje się przy konstrukcji rękawic? Jakie normy opisują wymagania dla nich?
Przy budowie peronów dworca kolejowego koło Olsztyna pracownik firmy budowlanej został porażony prądem. Główną przyczyną wypadku było tolerowanie przez kierownika robót niebezpiecznej metody wylewania mieszanki betonowej z użyciem wysięgnika pompy w pobliżu czynnej sieci trakcyjnej.
Przez brak inwentaryzacji centrum obróbczego doszło do poważnego wypadku, w którym zginął pracownik. Nie można jednak wskazać jednej konkretnej osoby odpowiedzialnej za niedopełnienie obowiązków.
„Po wypadku nie powinno obwiniać się pracownika, tylko system” – takie słowa padły na szkoleniu prowadzonym przez dr Jennet Arshimovą. Autorka w niniejszym felietonie zastanawia się, na ile to zdanie przyczynia się do rozwoju systemu bezpieczeństwa, a na ile stwarza osobiste zagrożenie dla prezesa firmy.
Za nami 36. edycja światowych targów BHP. 5-8 listopada 2019 r. wszystkie oczy w Düsseldorfie były skierowane na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tych dniach spotkali się odwiedzający z całego świata, by uzyskać przegląd najnowszych trendów i produktów.
Drugie półrocze 2019 dobiega końca. Co Axon Media planuje w kolejnym sezonie? Jaka tematyka będzie poruszana i w jakich miastach spotkają się specjaliści? Pierwsze Konferencje Techniczne odbędą się już w lutym 2020.